updated 3:46 PM CEST, Apr 19, 2019
A+ A A-

Polsko-chorwackie patrole w Zadarze i Splicie

Polsko-chorwackie patrole w Zadarze i Splicie fot. Komenda Stołeczna Policji / archiwum prywatne Sylwii Bieleckiej

Dwie policjantki i dwóch policjantów z Polski pełnią od 1 lipca służbę patrolową w Chorwacji. Pomagają i asystują w czynnościach służbowych podejmowanych przez chorwackich funkcjonariuszy wobec polskich turystów. Wśród oddelegowanych decyzją Komendanta Głównego Policji jest także policjantka z KSP – sierż. szt. Sylwia Bielecka.

W Policji służy od 9 lat. Zaczynała w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie. Od kilku lat pracuje w Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym stołecznej Policji. Lipiec i sierpień tego roku spędza w Chorwacji. Nie jest to jednak wypoczynek, tylko czas wytężonej pracy. Razem z pozostałą trójką polskich funkcjonariuszy (z Radomia, Słupcy i Drawska Pomorskiego) pełni służbę patrolową w dwóch często odwiedzanych przez Polaków chorwackich miejscowościach.

- Jeden patrol pełni służbę w Splicie, drugi w Zadarze. Naszym zadaniem jest pomaganie miejscowym policjantom podczas interwencji wobec polskich turystów. Tych z każdym rokiem jest w tym rejonie Europy coraz więcej. Dotychczas w ramach współpracy Policji obu państw do kurortów nad Morzem Adriatyckim kierowany był jeden polski patrol na sezon wakacyjny. W tym roku, w związku ze zwiększającym się zainteresowaniem tą destynacją, podjęto decyzję o oddelegowaniu czterech osób – opowiada Sylwia Bielecka.

Polskiemu patrolowi w Zadarze towarzyszy chorwacki policjant Lovre Batur. Świetnie mówi po angielsku. - Jest przedstawicielem Policji granicznej więc poza służbami na lądzie naszym zadaniem jest również patrolowanie morza, kontrola jednostek pływających oraz regularne odwiedzanie kempingów na wyspach, gdzie często stacjonują polscy turyści.

Polsko-chorwackie patrole w sezonie wakacyjnym to już tradycja. Aby zapewnić jak najbardziej bezpieczny i komfortowy pobyt rodaków na chorwackim wybrzeżu, nasi policjanci wspierają kolegów podczas codziennej służby m.in. na plażach, kempingach czy w pobliżu pubów i restauracji.

- W szczególności chodzi o takie działania jak chociażby: kontrole drogowe, kontrole dokumentów, udział w przesłuchaniach. Informujemy turystów o rodzaju oferowanej pomocy i sposobie kontaktu z najbliższą placówką dyplomatyczną. Miejscowa policja poprosiła nas też o pomoc w przygotowaniu specjalnej ulotki informacyjnej dla polskich turystów – mówi Sylwia.

Patrole z udziałem polskich funkcjonariuszy wzbudzają ogromne zainteresowanie nie tylko mediów, ale i polskich turystów przebywających w mieście. – Z chęcią słuchają, na jaką pomoc z naszej strony mogą liczyć. Już pierwsze dni pokazały, że nasza obecność przydaje się np. na miejscu karamboli drogowych i kolizji. Na szczęście w tych zdarzeniach nikomu z naszych rodaków nic poważnego się nie stało. Skończyło się tylko na uszkodzeniach pojazdów – dodaje policjantka.

kom. Anna Kędzierzawska

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl