updated 3:11 PM CET, Dec 11, 2017
A+ A A-

Na motocyklem z prawem jazdy kat. B

Na motocyklem z prawem jazdy kat. B fot. sxc.hu

24 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, według której osoby, które co najmniej od trzech lat posiadają prawo jazdy kategorii B, będą mogły jeździć motocyklami o pojemności silnika do 125 cm3, o mocy nie większej niż 11 kW.

Dotychczas osoby z prawem jazdy tej kategorii mogły bez dodatkowego egzaminu poruszać się m.in. motorowerami i skuterami o pojemności maksymalnej 50 cm3, czyli pojazdami, do których prowadzenia wymagano prawa jazdy kategorii AM.

Nowy zapis uprawnia osoby posiadające kategorię B od co najmniej 3 lat do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.

Zmiana przepisów prawdopodobnie zwiększy liczbę takich jednośladów na polskich drogach. Niewykluczone, że niektórzy z kierujących nie mając doświadczenia w tym zakresie będą coraz chętniej korzystać z nowych uprawnień. Warto jednak pamiętać, że jazda na motocyklu i jazda samochodem wymaga innych umiejętności. Dlatego też policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze, o nieprzecenianie swoich umiejętności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C