updated 4:34 PM CEST, May 23, 2019
A+ A A-

Życie i twórczość pełne feerii barw

  • Napisane przez mat. pras.
  • Dział: Akcje policji
Wyróżniony Życie i twórczość pełne feerii barw

Już w najbliższą sobotę o godz. 16 w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta w Warszawie odbędzie się promocja albumu „Delfina Krasicka. Życie i twórczość." Spotkanie poprowadzi aktor Jan Piechociński, zaś album zaprezentują Ignacy Stanisław Krasicki, Zbigniew Nowosadzki oraz Janusz Golik. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Artystyczna Delfiny Krasickiej i Klub Księgarza.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00: Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24, Warszawa.

Tworzyć, służyć sztuce i artystom

Album, który zostanie zaprezentowany, zawiera wybór gobelinów, tkanin i haftów zmarłej w 2012 r. artystki. Urodzona w Buenos Aires, w polsko-argentyńskiej rodzinie od dzieciństwa wykazywała duży talent i charakterystyczne cechy swej osobowości: chęć niesienia pomocy biednym i potrzebującym.

Przebywając we Francji, gdzie studiowała na paryskiej „École du Louvre'', umiłowała sztukę i jej twórców. To wtedy dojrzewała jej wola zawarta w życiowym motto: „Tworzyć, służyć sztuce i artystom". Była mu wierna do końca życia.

Gdy w latach 60 – tych XX w. osiadła w Polsce, ojczyźnie jej przodków i wyszła za mąż rozpoczął się nowy rozdział życia Delfiny. Zaczęła tkać. Wraz z mężem, a potem też z dziećmi, podróżowała po wielu krajach. Przebywała w soborowym Rzymie, w Algierii i Maroku, w krajach Europy Wschodniej.

W 1999 roku wraz ze swą przyjaciółką, znaną malarką Anną Trochim, założyła na warszawskim Powiślu Galerię Delfiny non profit oraz Fundację Artystyczną Delfiny Krasickiej. Odnosiła coraz większe sukcesy twórcze: jej gobeliny i tkaniny nasycone feerią barw wywoływały powszechne uznanie i podziw. Równocześnie znana była z aukcji charytatywnych m.in. aukcje na rzecz Fundacji Hospicjum Onkologicznego w Warszawie, czy ogólnopolska aukcja dzieł sztuki na rzecz powodzian.

Album stanowi sugestywne i niezwykle oryginalne świadectwo dorobku twórczego osoby, której działalność społeczna i artystyczna połączyła tradycje latynoskiego Południa z aktualnymi dążeniami w dziedzinie kultury europejskiego Wschodu.
Staranny pod względem edytorskim wygląd liczącego blisko 400 stron albumu niesie czytelnikowi szansę poznania magicznego świata Delfiny i jej galerii.

Delfina Krasicka (1944-2012), urodzona w Buenos Aires, w polsko-argentyńskiej rodzinie. Przed zamieszkaniem na stałe w Polsce przebywała dłużej w Paryżu, Rzymie i Algierze; poznała też m.in. Anglię, Maroko, Turcję i Grecję. Zajmowała się tkaniną artystyczną i haftem, tworzyła też kolaże. Swoje prace prezentowała prace na blisko 40 wystawach indywidualnych. Brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych polskich i zagranicznych Inicjatorka grupy Via Varsovia. Organizatorka wielu aukcji charytatywnych i wydarzeń artystycznych. W 1999 roku założyła i prowadziła na warszawskim Powiślu Galerię Delfiny, która funkcjonuje do dziś. Odznaczona pośmiertnie przez Prezydenta RP B. Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi w 2012 r. za wkład w rozwój i upowszechnienie kultury.

Please provide full Credentials Infomation