A+ A A-

Policjanci zabezpieczyli futro z wilka syberyjskiego

Policjanci zabezpieczyli futro z wilka syberyjskiego fot. Komenda Stołeczna Policji

Futro prawdopodobnie z wilka syberyjskiego z rodziny „Canis lapus" zabezpieczyli bielańscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, przy współpracy stołecznych policjantów. Funkcjonariusze znaleźli je na jednej z aukcji internetowych.

Nabywając pewne wyroby z gatunków zagrożonych często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich okazów. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca daną rzecz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają jej legalność. Niestety, taką niewiedzę wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, narażając niezorientowanych na poważne konsekwencje prawne. Bywa jednak też i tak, że sam sprzedający nie wie, że na daną rzecz potrzebne są odpowiednie dokumenty.

Na trop takiego przedmiotu, który prawdopodobnie chroniony jest Konwencją Waszyngtońską CITES i został wystawiony na internetowej stronie aukcyjnej, wpadli funkcjonariusze z Bielan i KSP z wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą. Policjanci zabezpieczyli futro, prawdopodobnie z wilka syberyjskiego z rodziny „Canis lapus". Sprzedający wystawił ją na aukcji internetowej. Obecny właściciel nie posiada na nie żadnych dokumentów.

Teraz biegli ustalą, czy zabezpieczone futro objęte jest Konwencją Waszyngtońską CITES i czy na jej nabycie oraz sprzedaż są odpowiednie dokumenty. Za handel takimi okazami grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C