updated 6:02 PM CEST, May 23, 2019
A+ A A-

Zatrzymani za handel ludźmi

  • Napisane przez policja.pl
  • Dział: Akcje policji
Zatrzymani za handel ludźmi www.policja.pl

Do 15 lat więzienia grozi mężczyznom zatrzymanych przez policjantów z KWP w Gorzowie Wielkopolskim. Podejrzani proponowali pokrzywdzonym pomoc w zorganizowaniu pracy i wywozili swoje ofiary do Niemiec - tam zmuszali je do dokonywania niekorzystnych dla nich transakcji finansowych.

Policjanci z Zespołu do Zwalczania Handlu Ludźmi KWP w Gorzowie Wielkopolskim, wykonując czynności w sprawie nadzorowanej przez Prokuraturę Apelacyjną w Szczecinie, dokonali zatrzymania trzech obywateli Polski na stałe mieszkających na terenie Niemiec. Zarzuca się im szereg czynów związanych z celowym wywożeniem osób do tego kraju i zmuszaniem ich przemocą do dokonywania niekorzystnych dla nich transakcji finansowych. Do zatrzymania sprawców doszło 7 lipca. Pod koniec ubiegłego tygodnia Sąd w Szczecinie zadecydował o przedłużeniu aresztu tymczasowego podejrzanym na trzy miesiące.
Początek sprawy sięga listopada 2010 r. Wówczas policjanci z Gorzowa dotarli do pierwszych informacji na temat zorganizowanego przez podejrzanych procederu. Sprawcy wyszukiwali na terenie Polski osoby, które były w trudnej sytuacji finansowej - często uzależnione od alkoholu i nieporadne życiowo. Wychodząc z propozycją zorganizowania pracy, wywozili je do Niemiec. Najczęściej pokrzywdzeni trafiali do Berlina i okolic. Tam uzyskiwali fikcyjny meldunek i zaświadczenie o zatrudnieniu. Przez tydzień lub dwa sprawcy wozili tak „przygotowaną" osobę do banków i sklepów, gdzie na dane karty płatniczej zwerbowanego Polaka zawierano szereg transakcji. W ten sposób w ręce organizatorów procederu trafiał sprzęt RTV, telefony komórkowe o niebagatelnej wartości oraz gotówka. Kiedy pokrzywdzeni orientowali się, że są wykorzystywani - grożono im i zastraszano.
Zgromadzone dowody pozwoliły potwierdzić, że proceder trwał od 2009 do 2011 roku. Podstępnie wywiezionych do Niemiec i oszukanych w opisany sposób zostało przynajmniej 40 osób. Liczba ta może być wyższa, gdyż nie wszyscy pokrzywdzeni zdecydowali się do tej pory złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Często wynika to ze wstydu lub obawy przed konsekwencjami. Wykonujący ustalenia w tej sprawie policjanci z Gorzowa apelują do osób, które stały się ofiarami wymienionej grupy, aby zgłaszały policji podobne do opisanych przypadki.
Trzej zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty związane z handlem ludźmi oraz pozbawianiem swoich ofiar wolności. Za opisane przestępstwa grozi im kara od 3 do nawet 15 lat pozbawienia wolności.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation