updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Niebezpieczne "komórki"

Niebezpieczne "komórki" fot. Komenda Stołeczna Policji

Spowalnia reakcje, opóźnia refleks, zaburza percepcję, zmniejsza koncentrację oraz usypia zmysły. Telefon komórkowy na drodze może stanowić poważne zagrożenie. Dlatego Stołeczni Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na kierowców lekceważących zakaz korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem.

Kierowcy rozmawiający przez telefon w trakcie jazdy wykazują wolniejszą reakcję w nagłych sytuacjach, gdzie konieczny jest szybki manewr. Telefon przy uchu rozprasza kierowcę a niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że korzystanie z komórki podczas jazdy może być tragiczne w skutkach. Samo odebranie telefonu angażuje jednocześnie kilka zmysłów - odciąga wzrok od kierunku jazdy, wymaga wyboru właściwych przycisków osłabiając odbiór zewnętrznych bodźców i właściwą ocenę sytuacji na drodze. Kierowanie jedną ręką i trzymanie telefonu w drugiej utrudnia manewrowanie pojazdem.

W niejednej sytuacji na drodze telefon okazuje się nieocenionym wsparciem. Staje się niezbędny zwłaszcza w przypadku awarii oraz wypadków drogowych, gdy trzeba możliwie najszybciej sprowadzić pomoc i powiadomić organy ratownicze. Rozwiązaniem jest zestaw głośnomówiący. Można go skonfigurować do każdego telefonu i bezpieczniej kierować pojazdem.

Przypomnijmy, że korzystanie z telefonu podczas jazdy wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 200 pln. a do konta kierowcy popełniającego to wykroczenie dopisywane jest 5 pkt. karnych.

Please provide full Credentials Infomation