updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Punkty karne – wielka zmiana

Punkty karne – wielka zmiana policja.pl

Od czerwca będzie obowiązywać nowy, bardziej rygorystyczny taryfikator punktów karnych. Sprawdź, ile punktów można dostać zgodnie z nowymi przepisami, które już wkrótce wejdą w życie.

Według opublikowanego 9 maja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych, kierowcy łamiący zasady ruchu drogowego, dokładnie od 9 czerwca, będą surowiej karani za swoje wykroczenia przez policjantów.

Nowe rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami łamiącymi przepisy ruchu drogowego, zostało podpisane przez ministrów: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora znacznie szybciej niż teraz na konto kierowcy może trafić maksymalna liczba 24 punktów karnych. Będą one naliczane również za przewinienia, za które do tej pory groziła tylko kara pieniężna. Dotyczy to m.in. rozmowy przez telefon w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego, parkowania na miejscu dla inwalidów czy przewożenia dzieci bez fotelika. Zmiany w systemie karania są efektem obserwacji najczęstszych przewinień kierujących, za które do tej pory tylko płacili mandaty, ale nie dostawali punktów karnych. Punkty są bardziej dokuczliwe dla kierowców łamiących przepisy niż kary finansowe, bo po przekroczeniu 24 kierowcy tracą prawo jazdy i muszą ponownie zdawać egzamin, a na mandat zawsze mogą uzbierać. Właśnie dlatego zmieniają się przepisy co do punktów, ale wysokość mandatów pozostaje na dotychczasowym poziomie.

Zaostrzenie przepisów ma na celu poprawę bezpieczeństwa kierowców, pasażerów, dzieci oraz pieszych. Wyższymi „stawkami" punktowymi objęto te wykroczenia, które występują najczęściej oraz które są najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation