Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9316.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9316
updated 2:43 PM CEST, May 24, 2019
A+ A A-

Ötztal, lodowce i gorące termy w sercu Tyrolu

Wyróżniony Pani Franca Maria Kobenter Fot.: Alicja Micuła, Ötztal Tourismus Pani Franca Maria Kobenter

Ötztal jest wyjątkową doliną w sercu Tyrolu, z hipernowoczesnym kompleksem narciarskim Sölden i termami AQUA DOME, a Polacy chętnie korzystają ze znakomicie przygotowanych stoków i pewności, że jak jest zima, to jest i śnieg.

O popularności zimowej Austrii świadczy liczba 65 103 gości z Polski, 2 629 584 noclegów naszych rodaków w sezonie 2011/2012 i wzrost ich liczby w porównaniu z poprzednim sezonem o 2,5 proc. O atrakcjach w Ötztal, najbardziej emocjonującej dolinie w Austrii opowiadali dyrektor zarządzająca AQUA DOME Bärbel Frey i Leopold Holzknecht z Ötztal Tourismus na konferencji prasowej zorganizowanej przez Francę Kobenter z Austriackiego Ośrodka Informacji Turystycznej w restauracji Concept 13, z widokiem z tarasu na warszawskie dachy. Zupełnie inne widoki czekają na narciarzy w Ötztal w Tyrolu, najdłuższej (65 km) odnogi Doliny Innu, z 70. wyciągami i ponad 300. kilometrami tras narciarskich na wysokości ponad 3000 m n.p.m. To tutaj, na przezroczystej kładce (die Tiefenbachsteg) na wysokości 3000 m n.p.m. można bez strachu spojrzeć z góry na ośnieżone Alpy, czy podziwiać Wildspitze, najwyższy szczyt Tyrolu (3774 m n.p.m.). Siedząc w przeszklonym barze można zapomnieć o całym świecie. Na wyjazd narciarski z dziećmi - jak twierdzi Leopold Holzknecht - najlepszy jest region narciarski Hochoetz (34 km tras, stoki o różnych stopniach trudności) u wylotu Doliny Ötztal, którego  specjalnością są szerokie stoki na zawsze ośnieżonym terenie, przytulne schroniska, urozmaicone programy dla dzieci i krótkie drogi dojazdowe. Rodzinny region narciarski Hochoetz dzieli od autostrady Inntal przysłowiowe kilka kroków. Na rozpoczęcie sezonu przy zakupie jednego dziennego karnetu w dniach 14 lub 15 grudnia drugi będzie gratis. Jest nowa kolejka i platforma widokowa, a stoki Hochoetz i sąsiedniego Kühtai połączyły ofertę i każdy kilkudniowy karnet wykupiony w Hochoetz lub w Kühtai jest ważny w obu regionach,  łącznie 85 kilometrów stoków. Do istniejących 23 wyciągów i kolejek w tym roku dołączy 6-osobowy wyciąg krzesełkowy, wyposażony w osłony. Bezpłatny skibus kursuje co pół godziny na odcinku 8 kilometrów między Hochoetz-Ochsengarten a Kühtai. Atrakcją i nowością tej zimy jest platforma widokowa „Zugspitzblick", z widokiem na najwyższy szczyt w Niemczech. Tej zimy powstanie w Hochoetz, na wysokości powyżej 2000 metrów, wioska igloo zarówno na mały odpoczynek w środku dnia, jak i na spędzenie całej nocy w termicznym śpiworze. Niedaleko położone są tereny Längenfeld i Sölden, a tereny narciarskie Obergurgl/Hochgurgl leżą w odległości 26 km. W wiosce Ötziego w Umhausen jest archeologiczny park rozrywki dla dzieci, w którym można przeżyć podróż do okresu kamienia łupanego.

 

Alpejski Hotspot

Prawdziwą metropolią dla narciarzy jest Sölden z terenami narciarskimi Rettenbach i Tiefenbach. Nowy sezon w Sölden zainauguruje AUDI FIS Ski World Cup 27-28 października. Na zawody o Puchar Świata kibice mogą dotrzeć własnym samochodem albo autobusem (bilet wliczony w cenę wstępu). Jedzie się 13 km długą trasą widokową (najwyższą w Europie) na parking lodowcowego
stadionu. Z mety widać prawie cały stok, na którym odbywa się wyścig.  Kiedy ruszą pierwsze z 34. wyciągów narciarskich i kolejki, narciarze i snowboardziści znowu będą mogli szaleć na 150. kilometrach tras narciarskich i stokach o wszystkich stopniach trudności i gwarancją śniegu od października do maja (80 proc. stoków ma możliwość sztucznego naśnieżania). Sölden jako jedyny narciarski rejon w Austrii posiada trasy zjazdowe na trzech trzytysięcznikach: Gaislachkogl (3058 m), Tiefenbachkogl (3250 m) i Schwarze Schneide (3340 m). Można zdobyć tę „wielką trójkę" na „BIG3 Rallye", zaczynając od dolnej stacji kolejki Giggijochbahn, a kończąc przy dolnej stacji Gaislachkoglbahn, podziwiając po drodze alpejskie panoramy z platform widokowych „BIG3" i mając w perspektywie cztery godziny jazdy przez 50. kilometrów. Po drodze można zjeść posypany cukrem pudrem klasyczny cesarski omlet lub inne tyrolskie przysmaki w ponad 20 schroniskach i restauracjach. Na śnieżne rozrywki warto wybrać się do SWATCH Snowpark Sölden, z terenem wypoczynkowym Chill-Area.

Dwa lodowce i zarazem ośrodki narciarskie na lodowcach Rettenbach i Tiefenbach zaliczane do największych objętych wyciągami terenów narciarskich w Austrii. Oba połączone są na wysokości 3 000 m n.p.m. tunelem narciarskim o długości 170 m. 4-osobowym krzesełkiem z osłoną wyjeżdża się z parkingu Rettenbach (dolna stacja na wysokości 2 674 m) na szczyt Rettenbachjoch (górna stacja na 2 995 m). Stąd jeden orczyk wjeżdża na Schwarze Schneid (górna stacja na 3 167 m), a drugi - na szczyt Karleskogl (górna stacja na 3 248 m), który 200-metrowy tunel narciarski łączy z lodowcem Tiefenbachgletscher. Orczyk na Seiterjöchl (górna stacja na 3 032 m) tworzy drugie połączenie z lodowcem Tiefenbach, do którego można dojechać samochodem pokonując 1 750-metrowy tunel drogowy (najwyższy drogowy tunel w Alpach). Sölden jest jedynym ośrodkiem narciarskim Austrii goszczącym zawody Pucharu Świata FIS. Mieszczą się tu trzy trzytysięczniki połączone ze sobą systemem nowoczesnych wyciągów.

 

Kosmiczne termy AQUA DOME

Niesamowicie wyglądają termy AQUA DOME w Längenfeld, z wodą o temperaturze 34°C i 36°C, basenem z podwodnymi urządzeniami fitness i przeszklonymi ścianami. Termalne niecki pod gołym niebem, o średnicy 12-18 m, kompleks odległy od Sölden o 15-20 minut jazdy samochodem jest - jak mówi Barbel Frey - jedną z największych atrakcji doliny, który to kompleks SPA Resort, z łączną liczbą 12 basenów, został wyróżniony w 2011 roku nagrodą dziennikarzy. Sercem hotelu AQUA DOME są kryształowe termy „Ursprung" z dwoma zawierającymi siarkę basenami termalnymi z temperaturą 34 i 36 °C, do których woda dociera z głębokości 1.865 m. Dwa kubełkowe futurystyczne baseny, w znajdującej się na śweżym powietrzu termie „Talfrische", połączone przez wiązki światła, wprowadzają w stan
nieważkości. Atrakcją są kąpiele w blasku księżyca, trwające do północy, gwarantujące w każdy piątek romantyczne przeżycia pod
niebem pełnym gwiazd. Na dzieci i rodziny czeka niezwykły wodny świat, z dwoma wielkimi basenami do pływania na pokładzie statku, 90-metrową zjeżdżalnią i salami do zabawy.  Dzieci mają zagwarantowaną nieodpłatną opiekę i mogą bawić się i krzyczeć do woli. 10 saun oferuje temperatury pomiędzy 55 i 115 °C: w szopie (zapach siana), w ziemi, w jaskini, jest łaźnia Kneippa, zanurzeniowa, o nazwie "Żarzące się lodowce", spa "Poranna rosa" ("Morgentau"), basen saunowy do pływania (głównie nago), zabiegi lodowe, sale gimnastyczne, siłownie, program pilates, jogi. Za prawie 20 mln euro zmodernizowano pokoje, zrobiono 2 tys. m kw. dodatkowej części Spa, a w grudniu 2012 roku zostaną otwarte nowe termy na dachu obiektu. W zintegrowanym z krajobrazem hotelu Premium Spa można natrzeć się ziołami, w barze wypić napój ziołowy i wejść do którejś z ziołowych saun.

{gallery}9316{/gallery}

Destylatornia dostarcza arnikę do basenu gencjanowego, melisę i miętę - zioła do saun. Na drugiej kondygnacji jest miejsce do relaksu nazwane "Orlim gniazdem" (Adlerhorst), z fantastycznym widokiem. jako że kompleks położony jest blisko granicy z Włochami, można spokojnie wybrać się tam na wycieczkę. Oprócz term jest tu 150 km tras do wędrówek, joggingu, nordic walkingu, wędrówek w rakietach śnieżnych i narciarstwa biegowego (jedna z tras oświetlona jest nocą). Po prostu „restart" ciała i duszy. Bärbel Frey oprócz AQUA DOME szefuje również pobliskiemu ośrodkowi Spa o nazwie La Pura, który jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet.


Zimowy wyjazd marzeń
Sezon zimowy w "nielodowcowym" regionie Obergurgl i Hochgurgl, rozpocznie się 15, a zakończy tegoroczny sezon program „Firn, Fun & Fire", od 14. do 21. kwietnia. Tereny narciarskie Obergurgl i Hochgurgl rozciągają się na wysokości od 3 080 m do 1 930 m, a zjazdy na nartach pod drzwi hotelu aż do maja są tutaj normą. Klub narciarski z Gurgl ma 100 lat, Auguste Piccard wylądował balonem w Obergurgl 80 lat temu, a 50 lat temu założono Hochgurgl, ośrodek położony na wysokości 1930 metrów n.p.m. Region narciarski Obergurgl-Hochgurgl, w zamkniętym dla ruchu drogowego ośrodku na krańcu Alp Oetztalskich, utożsamiany jest z narciarstwem najwyżej klasy i jak zapewniają znawcy, jest to prawdziwy "Alpejski Diament". To teren narciarski z dostępem do 110 kilometrów stoków o wszystkich stopniach trudności, z widokiem na 21 trzytysięczników, gdzie szybki wjazd zapewniają 24 najnowocześniejsze wyciągi o przepustowości prawie 40 000 osób na godzinę. Jest tam również bar „Top Mountain Star" z panoramicznym widokiem 360°, położony na wysokości 3080 m i górska restauracja „Hohe Mut Alm" na wysokości 2670 m. Dolina Őtztal oznacza możliwość skorzystania z 185 km szlaków turystyki pieszej, 40 km zimowych tras biegowych, 186 km narciarskich tras biegowych, 15 torów saneczkowych, 10 lodowisk i wspinaczki po zamarzniętych wodospadach. W sezonie zimowym 2012/ 2013 roku, ale dopiero na kwiecień planowane jest lodowcowe show - przejście przez Alpy, czyli Hannibal 2013 (12.04) i Electric Mountain Festiwal.

Dojazd: samochodem: autostrada A 12, zjazd Ötztal;
pociągiem: dworzec Ötztal Bahnhof – autobus do Längenfeld;

samolotem: najbliższe lotnisko znajduje się w Innsbrucku

www.soelden.com

www.obergurgl.com

www.oetztal.com

www.aqua-dome.at
www.lapura.at

www.austria.info

{jumi [*6]}

 

Please provide full Credentials Infomation