updated 11:59 AM CET, Dec 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Bemowo znalazło miejsce na nowy skwer

Projekt Skweru Sportów Miejskich na Bemowie fot. skwer.eu Projekt Skweru Sportów Miejskich na Bemowie

Po głosowaniu mieszkańców Bemowa zadecydowano, że Skwer Sportów Miejskich powstanie na działce przy ulicy Pełczyńskiego – między trasą S8 a hipermarketem Tesco. Głosowało ponad 5 tysięcy osób, a za tą lokalizacją było ponad 77 proc. głosujących.

Początkowo władze dzielnicy planowały, że skwer znajdzie się na terenie osiedla Przyjaźń i ożywi centrum Bemowa. Jednak okazało się, że do tej działki są roszczenia. Dzielnica postanowiła więc przeprowadzić ankietę, w której mieszkańcy Bemowa mieli się opowiedzieć za jedną z dwóch lokalizacji.

Zagłosowało prawie 5,5 tysiąca osób. Najwięcej głosujących opowiedziało się za lokalizacją skweru przy ul. Pełczyńskiego. Na to miejsce głosowały 4842 osoby. Odrzucono propozycję, by skwer znalazł się na placu przy ulicy Obrońców Tobruku, w okolicach boisk i fortu Bema.
Urzędnicy teraz przygotują i ogłoszą przetarg na budowę skweru. Burmistrz Bemowa, Jarosław Dąbrowski zapowiada, że zostanie on ogłoszony jeszcze w tym roku.
Dotychczasowy projekt architektoniczny zostanie zmieniony, gdyż musi być dostosowany do nowej lokalizacji. Zmiany mają być skonsultowane z mieszkańcami Bemowa, sportowcami i innymi zainteresowanymi stronami.
Skwer Sportów Miejskich to pomysł, który Bemowo przejęło od Śródmieścia. To w centrum bowiem, w okolicach stacji metra Świętokrzyska miał stanąć Stadion Siedmiolecia, wymyślony przez grupę miejskich działaczy z różnych organizacji. Kwestia Stadionu Siedmiolecia pozostaje na razie nierozstrzygnięta, ale pojawiły się inne projekty – m.in. pomysł na skatepark w Konstancinie-Jeziornej i Skwer Sportów Miejskich na Bemowie.
Skwer ma być miejscem, gdzie chętnie czas spędzi zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie. W jego pierwotnej koncepcji przewidziano budowę boiska do siatkówki, miejsca do gry w boule, kawiarnię z miejscem do tańczenia, skatepark, ściankę do wspinaczki i plenerowe kino.

{jumi [*8]}

Warszawa