updated 4:03 PM CEST, Apr 20, 2018
A+ A A-

II Noc Robotów

Wyróżniony II Noc Robotów www.nocrobotow.pl

II Noc Robotów pod hasłem "Odkryj Nieznane" odbędzie się w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP) 24 maja. Największa impreza popularnonaukowa w Polsce potrwa od godz. 17 do 24. Na żywo będzie można zobaczyć roboty podczas akcji policyjnej, samodzielnie sterować robotami neutralizującymi bomby, wziąć udział w wyścigach robotów, uścisnąć im dłoń, a nawet z nimi porozmawiać.

Przygotowano 20 parków tematycznych, a w każdym z nich mnóstwo robotów – jeżdżących, latających, pływających, a także pokazów, warsztatów i zawodów. Gości do świata robotów zaprosi tancerz, który będzie prezentował robot dance. W Parku Robotów Przemysłowych chętni będą mogli przekonać się, czy trudno steruje się ogromnymi maszynami.

Będą prezentowane osiągnięcia polskich i zagranicznych naukowców. Studenci z Politechniki Łódzkiej poprowadzą turniej polegający na walkach robotów typu minisumo. Każdy ze zwiedzających będzie miał szansę samodzielnego zaprogramowania robota. Wśród dodatkowych atrakcji będzie można zobaczyć m.in. nowoczesne skanery i drukarki 3D, roboty do obrony granic, pojazdy bezzałogowe, robota-malarza, robota-spawacza i roboty rehabilitacyjne.


W Centrum Badań Kosmicznych PAN zobaczymy m.in. pierwszego polskiego satelitę naukowego – BRITE oraz penetrator geologiczny CHOMIK – urządzenie przeznaczone do misji kosmicznej Fobos-Grunt, który pobierze materiał z powierzchni Fobosa, jednego z dwóch satelitów Marsa. Materiał ten zostanie umieszczony w pojemniku i we wnętrzu rosyjskiej kapsuły wyląduje w 2014 roku w Kazachstanie.

W Noc Robotów będa też warsztaty i pokazy filmów ukazujących najnowsze osiągnięci robotyki mobilnej – roboty badające kosmos i niedostępne miejsca na Ziemi.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat pod tytułem „Przygody Plika i Foldera w sieci – o Internecie dla najmłodszych" rozpoczną się o godzinie 17 i 18 (sala 102). W tych samych godzinach wystartują również zajęcia dla gimnazjalistów - „Dbaj o fejs, czyli prywatność w sieci – warsztaty dla młodzieży".

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP

Al. Jerozolimskie 202, Warszawa;

24 maja, godz. 17-24.

Wstęp bezpłatny.
www.nocrobotow.pl

{jumi [*8]}

 

Warszawa