środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 22 sierpień 2016 00:00

Naukowcy badają obecność wirusa Zika Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Naukowcy badają obecność wirusa Zika https://pl.wikipedia.org

W Polsce nie ma warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się wirusa Zika - uspokaja Główny Inspektorat Sanitarny w związku potwierdzeniem choroby u dwóch osób. Jednocześnie odradza kobietom w ciąży oraz planującym ciążę podróże w rejony występowania Zika. Wirus Zika występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

Badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes.

Badania serologiczne, pozwalające potwierdzić zarażenie wirusem Zika, jako pierwsi w Polsce prowadzą naukowcy z laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim. Osoby powracające z podróży do egzotycznych państw będą mogły przebadać się w AmerLabie również na obecność innych wirusów. – W ciągu miesiąca będziemy mieć w ofercie badania molekularne w kierunku trzech wirusów wywołujących podobne objawy: Chikungunya, Denga; oraz w kierunku leiszmaniozy przenoszonej przez muchówki z Basenu Morza Śródziemnego oraz strefy tropikalnej – zapowiada dr Małgorzata Bednarska z Wydziału Biologii UW, współzałożycielka AmerLabu.

- Ryzyko wystąpienia przypadków zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem Zika u osób mieszkających w Polsce jest związane z wyjazdami turystycznymi do regionów geograficznych powszechnego występowania komarów przenoszących wirusa Zika. Zakażenia nie szerzą się z człowieka na człowieka w zwykłych sytuacjach życia codziennego. Notowano natomiast sytuacje przeniesienia zakażenia drogą płciową - informuje GIS.

Ze względów bezpieczeństwa osoby powracające z regionów, w których występuje wirus Zika, nie mogą oddawać krwi i jej składników w okresie 28 dni od powrotu do Polski - informuje ministerstwo zdrowia. Centra krwiodawstwa na bieżąco aktualizują wykaz państw, na terenie których występuje wirus na podstawie raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Lekarze kwalifikujący przeprowadzą bardziej szczegółowy wywiad z dawcą krwi, który wrócił z regionu występowania wirusa – w kontekście ewentualnych ryzykownych zachowań seksualnych, mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo krwi i jej składników. Okres inkubacji wirusa Zika i ujawnienia się objawów zakażenia to 3 do 12 dni od ukąszenia komara, ale np. w nasieniu wirus może się utrzymywać nawet do 2 miesięcy.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że gorączka w okresie do 2-3 tygodni od powrotu z krajów tropikalnych może wskazywać na zachorowanie na choroby tropikalne, do których należą malaria, denga, żółta gorączka czy też Zika. W wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Niepokojące mogą być bóle głowy, mięśni lub stawów, bóle zagałkowe, zapalenia spojówek, wystąpienie wysypki grudkowej, światłowstręt albo paraliż. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza i poinformować go o historii podróży.

Więcej na: http://gis.gov.pl/. Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl.

a