czwartek, kwiecień 25, 2024
Follow Us
czwartek, 08 wrzesień 2016 00:00

Dzień szabli w Muzeum Wojska Polskiego Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na trzeci już Dzień Szabli w Muzeum Wojska Polskiego organizatorzy zapraszają w niedzielę 11 września w godz. 14–18. Wydarzenie jest okazją, by nie tylko przyjrzeć się szabli z bliska, lecz także poczuć się jak prawdziwy ułan i spróbować swoich sił w szermierce. Będą również stoiska z kuchnią węgierską oraz stoiska z książkami o tematyce historycznej. Wstęp wolny.

Spotkanie zamknie seria pokazów szermierczych w wykonaniu instruktorów i uczniów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz gości z Węgier. Będzie można zobaczyć scenki historyczne, w których szabla będzie głównym bohaterem. Zostanie ona zaprezentowana w różnych kontekstach – jako skuteczna broń, symbol walki o wolność oraz dzieło sztuki.

Wydarzenie odbywa się z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą przy współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dzień Szabli jest współfinansowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej pod patronatem Ambasady Węgier w Polsce. Partnerem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Dzień Szabli odbywa się w ramach Roku Węgierskiej Kultury w Polsce.

W programie:
Godz. 14.00: uroczyste otwarcie
Godz. 14.15-15.30: otwarte warsztaty szermierki szablą
Godz. 15.30-16.00: wystawa obrazów Zalána Kertaia prezentująca sylwetki najważniejszych postaci związanych z legendarnym Instytutem im. Miklósa Toldiego
Godz. 16.00-16.30: pokazy kawaleryjskie w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego
Godz. 16.30-17.00: wykłady
Solidarność Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 roku – Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995 oraz dr János Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Wspomnienie Jánosa Keveya – wnukowie słynnego węgierskiego fechmistrza będą wspominać swojego dziadka, autora sukcesów polskich szermierzy w latach 50. XX wieku.
Wspomnienie Jerzego Pawłowskiego – Michał i Piotr Pawłowscy opowiedzą o swoim ojcu, Jerzym Pawłowskim, szabliście wszech czasów, uczniu Jánosa Keveya wybitnego fechmistrza Instytutu im. Miklósa Toldiego.
Godz. 17.00-17.30: premiera książki szermierczej „Węgierskim sercem, polskim ostrzem"
Godz. 17.30-18.00: pokazy szermierki szablą
Godz. 14.00-18.00: dodatkowe atrakcje
Więcej na: http://szermierkaszabla.pl/dzien-szabli-2016.html oraz www.muzeumwp.pl.

a