updated 2:38 PM CET, Feb 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Wyróżniony Festiwal Filmowy Pięć Smaków http://www.kulturalna.warszawa.pl

Rozpoczął się 10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków, który potrwa w Warszawie - w kinach Muranów i Kinoteka - do 23 listopada 2016. Na wrocławską odsłonę festiwalu organizatorzy zapraszają od 18 do 24 listopada do Kina Nowe Horyzonty. Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyny w Polsce coroczny przegląd kina azjatyckiego.

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2007 roku jako Przegląd Filmów Wietnamskich "Kino w Pięciu Smakach". Organizatorzy nie skorzystali z łatwej drogi współpracy z Ambasadą Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce i zdecydowali się na niezależne działanie. Stało się to regułą przy wszystkich następnych edycjach festiwalu, a niezależność polityczna wydarzenia jest konsekwencją priorytetowego traktowania wartości artystycznej i kulturoznawczej programu. Od początku projekcjom filmowym towarzyszy także bogaty program wydarzeń dodatkowych: wystawy, koncerty, debaty, spotkania z twórcami i warsztaty kulinarne.

Na program 10. edycji festiwalu składają się następujące sekcje:

• Nowe Kino Azji - sekcja konkursowa, kilkanaście najlepszych filmów niezależnych, młodych twórców z Dalekiego Wschodu. Spośród nich zwycięzcę festiwalu wybierze People's Jury - jedenastoosobowa grupa pasjonatów azjatyckiego kina.
• Kino Korei Północnej - wybór filmów z najbardziej zamkniętego państwa świata,
• Portret: Sion Sono - przegląd dzieł jednego z najoryginalniejszych współcześnie tworzących w Japonii reżyserów,
• Fukushima, 5 lat później - filmy poruszające temat traumy po katastrofie nuklearnej i tsunami w Japonii w 2011 roku,
• Wojownicy i kino grozy - przegląd najciekawszych nowych gatunkowych filmów azjatyckich: sztuki walk, horrory, thilllery,
• Azjatycka klasyka - odrestaurowane dzieła niepokazywane wcześniej w Polsce na dużym ekranie,
• Pokazy specjalne - pokazy wybranych filmów mistrzów kina Azji.

Ceny biletów

18 zł - seanse w Kinie Muranów i Kinotece (poza wydarzeniami specjalnymi),
14 zł - seanse w poniedziałek (21 listopada) oraz pokazy rozpoczynające się przed 14.00,
20-25 zł - wybrane pokazy specjalne,
25 zł - uroczyste otwarcie festiwalu,
45 zł - Azjatycka Noc Grozy
30 zł - koncerty Radia Azja

Konwent Festiwali Azjatyckich - 17-18 XI, Kino Muranów

Sieć Europejskich Festiwali Kina Azjatyckiego (Network of Asian Film Festivals in Europe, NAFFE) to nowa inicjatywa Pięciu Smaków, przestrzeń wymiany doświadczeń i stałej współpracy między europejskimi wydarzeniami filmowymi, których program skupia się na kinie azjatyckim. Podczas 10. edycji Pięciu Smaków w Warszawie - między 17 a 20 listopada - odbędzie się pierwszy konwent festiwali azjatyckich, podczas którego spotkają się przedstawiciele NAFFE. Jego program obejmuje także spotkania o charakterze otwartym, które dadzą wgląd w praktyczne aspekty organizacji festiwali kina azjatyckiego w Europie oraz strategie finansowania tego typu przedsięwzięć. Spotkania te będą rzadką okazją, aby w krótkim czasie poznać od kuchni funkcjonowanie wydarzeń filmowych we Francji, Holandii, Polsce, Włoszech, w Wielkiej Brytanii i na Słowacji oraz porozmawiać z ich organizatorami o specyfice tej pracy.

Rozmowy festiwalowe - 18-22 XI, Kino Muranów

Jubileusz Pięciu Smaków to okazja do spotkania wyjątkowych gości - uznanych filmowców i ludzi specjalizujących się w tematyce Azji. Rozmowy z nimi, organizowane w Kinie Muranów, dotyczyć będą relacji między kinem a bieżącymi wydarzeniami, problemami oraz współczesną kulturą szybko zmieniającego się kontynentu. Od spotkania z Nicholasem Bonnerem, współreżyserem "Towarzyszki Kim w przestworzach", świetnie znającym codzienność Korei Północnej, przez tematy Fukushimy i mniejszości tamilskiej w Malezji po wpływ Chin na kulturę wpółczesnego Hongkongu - rozmowy festiwalowe będą okazją do poszerzenia tematyki filmów o najbardziej aktualne kwestie społeczne i polityczne.

Dain Said
Spotkanie z malezyjskim reżyserem Dainem Saidem podczas 6. Pięciu Smaków i oprowadzanie po wystawie "Duchy wspólnoty" w Centrum Sztuki Wspólczesnej Zamek Ujazdowski - 22 XI, zbiórka w holu CSW o 16.00. Wstęp wolny. Specjalne oprowadzanie dla widzów festiwalu po wystawie "Duchy wspólnoty / Public Spirits" przez dr Karolinę Marcinkowską, antropolożkę i asystentkę kuratorki.

Wystawa "Duchy wspólnoty / Public Spirits" jest częścią dużego projektu badawczego prowadzonego przez tajwańską kuratorkę Meiyę Cheng, związaną m.in. z Taipei Museum of Contemporary Art. Swoje prace zaprezentują na niej artyści z Wietnamu, Hongkongu, Tajlandii, Kambodży, Birmy, Indonezji, Singapuru, Chin i oczywiście z Tajwanu. Jej przewodnim tematem są wspólnoty, w rozumieniu uniwersalnym - zarówno te utracone, jak i te, które się kształtują - oraz tarcia wokół nich w regionach skonfliktowanych tradycji, trudnych przemian politycznych, opresyjnej ekonomii, silnie doświadczanych negatywnymi i pozytywnymi procesami związanymi z globalizacją.

Atak serca - kolacja na 10-lecie festiwalu - 17 XI, Kinoteka (Plac Defilad 1), foyer, godz. 19.30. Cena: 90 zł / osoba

Z okazji jubileuszu festiwalu, restauracja The Cool Cat zaprasza na "Atak serca" - bardzo smaczną kolację w Kinotece. W menu znajdą się dania inspirowane zarówno klasykami kuchni azjatyckiej jak i street-foodowe fusion. Eksplozja smaków, aromatów i kolorów dla miłośników wyjątkowego jedzenia. Rezerwacja na facebook.com/thecoolcatbar.

Warsztaty kulinarne z CookUp - ul. Racławicka 99

W ramach współpracy festiwalu z Studiem Kulinarnym CookUp odbedą się trzy specjalnie przygotowane azjatyckie warsztaty kulinarne. Będzie to wyjątkowa okazja poznania tajników kuchni koreańskiej (Hello Kimchi - 18 XI), tajskiej (Tajlandia od kuchni - 21 XI) i indyjskiej (Indie od kuchni - 22 XI).

Rezerwacja na stronie www.cookup.pl/warsztaty lub w siedzibie CookUp przy ulicy Racławickiej 99 w Warszawie. Posiadaczom festiwalowego karnetu przysługuje zniżka 5% na jeden warsztat.
Więcej na: http://www.piecsmakow.pl.

Please provide full Credentials Infomation