updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Aktywne przejścia dla pieszych

  • Napisane przez OKI
  • Dział: Stolica
Wyróżniony Aktywne przejścia dla pieszych https://zdm.waw.pl/

Czujniki ruchu, elementy odblaskowe, znaki z lampami ostrzegawczymi i specjalna antypoślizgowa nawierzchnia – już wkrótce w kolejnych miejscach Warszawy powstaną aktywne przejścia dla pieszych. Z badań Zarządu Dróg Miejskich wynika, że dzięki takim przejściom będzie bezpieczniej.

Aktywne przejście Zarząd Dróg Miejskich wybudował w ubiegłym roku pilotażowo na ul. Kondratowicza, przy Parku Bródnowskim. Obecnie ogłoszono przetarg na montaż aktywnych przejść w 17 lokalizacjach w różnych dzielnicach.  Przejścia powstaną w następujących miejscach: Grzybowska przed Ciepłą, Modlińska – Drogowa, ks. J. Popiełuszki – P. Gojawiczyńskiej, Z. Krasińskiego – S. Czarnieckiego, A. Mickiewicza – L. Mierosławskiego, Powstańców Śląskich – Pirenejska, Wybrzeże Helskie – most Śląsko-Dąbrowski, Grochowska – Mińska, J. Waszyngtona – Niekłańska, J. Waszyngtona – Modrzewiowa, Marszałkowska – Senatorska, L. Kruczkowskiego – 3 Maja (strona północna i południowa), Ludna – Okrąg, Al. Jerozolimskie – Spiska, al. Niepodległości – T. Lenartowicza i al. KEN – P. Telekiego.

Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej. System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu. Wszystkie prace powinny zakończyć się do połowy października.
https://zdm.waw.pl/

Warszawa