środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 30 czerwiec 2017 14:48

Binduga Warszawska

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Binduga Warszawska mieszcząca się na Cyplu Czerniakowskim, przy ul. Zaruskiego 12 jest miejscem animacji i spotkań w Roku Rzeki Wisły, budowy Szkuty Wiślanej, tworzenia dłubanki, remontu łodzi, wykonywania prac artystycznych, warsztatów i spotkań dla sympatyków Wisły - od czerwca do września 2017. Rejsy tematyczne startują z pobliskiego slipu pod Mostem Łazienkowskim łodzią RYTMAN. To miejsce animacji i warsztatów otwarte dla wszystkich, którzy chcą poznać tradycję rzemiosł wiślanych i historię różnych jednostek rzecznych.

Mianem bindugi określano dawniej miejsca, gdzie budowano tratwy i inne jednostki do spławu produktów. Był to więc jeden wielki plac budowy, punkt wymiany informacji i miejsce spotkań oryli i żeglarzy. To tradycyjna przestrzeń wspólnego działania i rozmów o Wiśle.

Binduga Warszawska ma ok 300 m2 powierzchni: plac budowy Szkuty Wiślanej, z zacienionym, ogrodzonym terenem działań warsztatowych z fundacyjnym namiotem. Można tam dotrzeć rowerem - od 511, od Mostu Łazienkowskiego, od ul. Zaruskiego. Samochodem można dojechać od ul. Zaruskiego - jest bezpłatny parking. Łodzią można dopłynąć od strony Portu Czerniakowskiego. Obok jest restauracja oraz boiska do piłki plażowej.

Razem budujemy Szkutę Wiślaną – otwarte warsztaty budowy szkuty

To jedyna taka akcja w Polsce! Szkuta jak z obrazów Canaletta wkrótce wypłynie z Portu Czerniakowskiego w Warszawie. Ale najpierw trzeba ją zbudować.

Od pierwszej deski, od pierwszego dennika i krzywulca, 16-metrową szkutę stawiają wspólnymi siłami mieszkańcy Warszawy i przyjezdni z całej Polski.

A wszystko pod okiem szkutnika ludowego Dominika Wichmana, w urządzonej przez fundację ROK RZEKI WISŁY Bindudze Warszawskiej, w sercu stolicy!

Dłubiemy dłubankę – wspólne budowanie dłubanki

Uczestnicy zaczną od okorowania pnia na dłubankę, a potem, krok po kroku, rozgryzą tajniki tradycyjnego szkutnictwa. Starą jak świat metodą „na oko” nadadzą dłubance kształt, a metodą „na ucho” zadbają, by dno i burty miały odpowiednią grubość. Ta ostatnia metoda wymaga dobrego słuchu – polega na jednoczesnym uderzeniu pięściami w obie płaszczyzny burty a potem na...nasłuchiwaniu. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zgłoszenia.

Dychtujemy łódź – wspólne prace szkutnicze

Jak jest zbudowana tradycyjna łódź wiślana, jak ją używać i konserwować, jak sobie poradzić, kiedy już zamarzy się nam własne „drewno na wodzie” w Porcie Czerniakowskim? Wspólnie przywracamy do życia zabytkową łódź drewnianą i rozmawiamy o Wiśle. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zgłoszenia.

Binduga Warszawska; Fundacja ROK RZEKI WISŁY
Od czerwca do września 2017
ul. Zaruskiego 12, Warszawa
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej na: http://www.rokwisly.pl/wydarzenia/binduga-warszawska/ lub http://www.rokwisly.pl/.

a