updated 12:00 PM CET, Mar 16, 2018
A+ A A-

Za nami pierwszy Targ Miodowy w Łomiankach

  • Napisane przez MM
  • Dział: Stolica
Stoisko Manufaktury Miodowej Aleksandra Manasterska Stoisko Manufaktury Miodowej

Wykłady, promocyjna sprzedaż miodu i zabawy dla dzieci wypełniły czas podczas pierwszego Taragu Miodowego w Łomiankach zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna.

Targ Miodowy odbył się w ubiegłą sobotę 24 czerwca br. na terenie Instytutu Studiów nad Rodziną im. abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach.

Gościem honorowym Targu był duszpasterz pszczelarzy ks. dr Eugeniusz Marciniak, który wraz z ks. dr Jarosławem Szymczakiem z Instytutu Studiów nad Rodziną koncelebrowali mszę rozpoczynającą wydarzenie. Podczas mszy duszpasterze podkreślali, że Targ odbywa się w święto Jana Chrzciciela, świętego, którego według ewangelistów główne menu stanowił miód (i szarańcza). Otwarcia Targu dokonał Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski. Wśród wykładowców był m. in.  Andrzej Bućko z Bractwa Barntego, który przedstawił historię bartnictwa w Polsce. Bućko mówił również o tym w jaki sposób udało się umieścić bartnictwo na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  Z kolei Artur Pasieczny z Warszawskiego Bractwa Bartnego zachęcał do tworzenie miejskich uli i opisywał swoje doświadczenia z ulami, które powstały w Warszawie. Dr Ewa Zaraś-Januszkiewicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - Akademii Rolniczej w Warszawie skupiła się na hodowli roślin miododajnych, wskazując gatunki, które w naszych ogrodach a nawet na balkonach będą chętnie odwiedzane przez pszczoły. Z kolei ks. Eugeniusz Marciniak rekomendował miód i produkty pszczele w swoim wykładzie poświęconym apiterapii, okraszonym licznymi anegdotami z ponad 50-lat doświadczenie księdza jako pszczelarza.

Wszyscy wykładowcy podkreślali zagrożenie dla pszczół, jakie stanowi gwałtownie rozwijająca się ludzka cywilizacja, a jednocześnie brak możliwości funkcjonowania człowieka bez obecności na Ziemi tych owadów!

Dzieci obecne na Targu mogły zajrzeć do środka ula i zobaczyć jak pracują pszczoły, dzięki wystawie Manufaktury Miodowej. Nie zabrakło animacji dla najmłodszych ani możliwości zakupu pysznego miodu. Powodzeniem cieszyły się również stoiska z książkami o miodzie i apiterapii oraz stoisko ogronicze i porady architekta krajobrazu. Miejmy nadzieję, że pierwszy Targ Miodowy w Łomiankach będzie kontynuowany w kolejnych latach.

 

Warszawa