updated 1:50 PM CET, Feb 21, 2018
A+ A A-

Międzynarodowy dialog artystyczny

  • Napisane przez Jarosław December
  • Dział: Stolica
Wyróżniony Międzynarodowy dialog artystyczny

14 października 2017 roku, o godz. 17.00 w warszawskiej Galerii U, rozpocznie się NOWA odsłona międzynarodowego projektu artystycznego EVIVA L’ARTE. Jest to wyjątkowa wystawa – łącząca dotychczasowe edycje tej idei.

Ekspozycja to doskonała okazja do pokazania publiczności wspólnych oraz różnych inspiracji artystycznych.

W jednej przestrzeni dojdzie do skonfrontowania określonych dróg twórczych 20 artystów z Litwy, Polski i Serbii: Inga Armanavičiūtė, Barbara Bielecka-Woźniczko, Juliusz Erazm Bolek, Egidijus Darulis, Alina Dorada-Krawczyk, Milan Djurić, Edyta Dzierż, Miodrag Jakšić, Jolanda Jeklin, Marcin Kokoszko, Małgorzata Kapłan, Anna Kossakowska, Oryszyn, Marzena Paczkowska, Tatjana Pljakić, Goran Radovanović, Marcin Sutryk, Lina Urbanavičienė, Živilė Vaičiukynienė, Marko Veljic.

Projekt artystyczny Eviva l’Arte to cykl międzynarodowych wydarzeń z zakresu sztuk interdyscyplinarnych. Pomysłodawczyniami i kuratorkami projektu są artystki: Anna Kossakowska i Edyta Dzierż. Ideą projektu jest otwartości kulturowa i otwartość na sztukę w ujęciu postaw artystycznych. Do wspólnych działań z artystami z Polski zapraszani są twórcy z różnych krajów. Współpraca przyjmuje formę wystaw z wernisażami, warsztatów i eventów. Każda edycja projektu to inny wielopokoleniowy, interdyscyplinarny dialog artystyczny.

Inauguracja pierwszej, polsko-serbskiej edycji EVIVA L’ARTE miała miejsce w Warszawie, w 2015 na uroczystym wernisażu w Galerii Lufcik Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W malarsko-poetyckiej wystawie wzięło udział 11 artystów z Polski i Serbii: Juliusz Erazm Bolek (poezja), Milan Djurić (malarstwo), Alina Dorada-Krawczyk (malarstwo), Edyta Dzierż (malarstwo), Miodrag Jakšić Mica (poezja), Małgorzata Kapan (malarstwo), Anna Kossakowska (malarstwo), Tatjana Pljakić (malarstwo), Goran Radovanović (malarstwo), Marcin Sutryk (malarstwo), Marko Veljić (malarstwo). Publiczność miała wyjątkową okazję obcować z „wewnętrznymi inspiracjami” artystów – malarstwem, grafiką i poezją. Specjalnie dla publiczności swoją poezję zaprezentowali – Miodrag Jakšić i Juliusz Erazm Bolek. Projekt połączył artystów z Polski z grupy twórczej „Młodzi szkuką” działających przy stowarzyszeniu Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków i artystów z Serbii z „Arte – agency art of creation” w Belgradzie.

W 2016 ekspozycja została jeszcze kilka razy zaprezentowana publiczności w rożnych rejonach Polski (w Galerii Przestrzeń Sztuk, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, na salonach Pałacu Ostromecko podczas Europejskiego Salonu Sztuki) i w Serbii (w Belgradzie). W ramach artystycznej współpracy artyści polscy zostali przez stronę serbską zaproszeni do udziału w znanej serbskiej IX Międzynarodowej Koloni Artystycznej w miejscowości Krčedin.

Prezentacja kolejnej edycji projektu – EVIVA L’ARTE to polsko-litewska wystawa sztuki, która odbyła się we wrześniu 2017 roku, w warszawskiej Galerii Centrum Promocji Kultury. Na wystawie swoją twórczość pokazało 8 artystów z Litwy i Polski: Inga Armanavičiūtė (malarstwo), Juliusz Erazm Bolek (poezja konkretna), Egidijus Darulis (malarstwo, poezja, muzyka), Edyta Dzierż (malarstwo), Anna Kossakowska (malarstwo), Oryszyn (malarstwo), Lina Urbanavičienė (malarstwo), Živilė Vaičiukynienė (malarstwo). Wernisaż uświetnił recital  Egidijusa Darulisa i prezentacja poezji Juliusza Erazma Bolka prezentowana po litewsku, polsku i rosyjsku. Był to splot sztuk wizualnych, muzyki i poezji.

Na przełomie 2017/2018 roku polsko-litewska edycja zostanie również pokazana w innych miejscach w Polsce (m. in. w Warszawie: 27 października 2017 roku w Centrum Aktywizacji Fundacji Sedeka – Zdążyć z Pomocą). W 2018 roku zostało zaplanowane pokazanie wystawy publiczności litewskiej, w Koszedarach.

Galeria U – ul. Lachmana 5, Warszawa. Wystawę będzie można oglądać do 15 listopada 2017 r. Adres projektu na facebooku: www.facebook.com/evivalarte . Kontakt do organizatorów: Edyta Dzierż: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., (+48) 660 799 127, Anna Kossakowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., (+48) 501 079 951

Warszawa