Logo
Wydrukuj tę stronę

"Krew. Łączy i dzieli" - wystawa czasowa w Muzeum POLIN

"Krew. Łączy i dzieli" - wystawa czasowa w Muzeum POLIN Muzeum POLIN

Krew krąży w każdym z nas. To nie tylko płyn fizjologiczny, ale też uniwersalny symbol naszej tożsamości, poczucia przynależności.

Czym jest krew? Jakie ma znaczenie w kulturze, religii, życiu społecznym i medycynie? O tym wszystkim opowie wystawa "Krew. Łączy i dzieli", dostępna w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 13 października 2017 do 29 stycznia 2018 roku.

Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich.

Poprzez tę wystawę sprowokujemy do stawiania sobie pytań o to, czy kryterium krwi także określa pochodzenie? Czy więzy krwi są ważniejsze niż przynależność narodowa i kulturowa? Jaką rolę odgrywa krew w tym, jak określamy samych siebie i jak określają nas inni?

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć dzieła ze zbiorów polskich i zagranicznych, z których część gościć będzie w Polsce po raz pierwszy. Jednym z nich jest litografia Marca Chagalla "Kain i Abel" z kolekcji muzeum artysty w Nicei. Ilustruje ona pierwsze pojawienie się słowa "krew" w Torze i Biblii – zdominowana przez kolor czerwony litografia Marca Chagalla, przedstawia moment bratobójstwa i jest jedną z 25 ilustracji do Biblii stworzonych przez artystę w 1960 roku.

W holu Muzeum POLIN zobaczymy spektakularne dzieło "Blood Cinema" Anisha Kapoora, jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów światowej sławy, którego prace wystawiane są w takich muzeach, jak MoMa w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie i Centre Pompidou w Paryżu.

Realizacja i wykonanie Fanaberie - tworzymy przestrzeń w sieci.