updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

"Rok protestu. 1968 w kinie europejskim" - przegląd filmowy w Kinie Iluzjon

  • Napisane przez Kino Iluzjon
  • Dział: Stolica
"Rok protestu. 1968 w kinie europejskim" - przegląd filmowy w Kinie Iluzjon Kino Iluzjon

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na przegląd filmowy pt. Rok protestu. 1968 w kinie europejskim, który odbędzie się od 23.02.2018 do 18.03.2018 w warszawskim kinie Iluzjon.

Dwanaście filmów fabularnych z sześciu krajów pokazuje atmosferę końca lat sześćdziesiątych – rejestrowaną na bieżąco i wspominaną po latach. Postulaty studentów protestujących we Francji, Włoszech i RFN różniły się od oczekiwań młodzieży z Polski czy Czechosłowacji, ale łączył je duch kontestacji. Pragnęli rewolucji obyczajowej i szukali nowego języka w sztuce. Dzieliła ich polityka.
Po pięćdziesięciu latach Europą wstrząsają nowe turbulencje. Tamto pokolenie ustępuje dziś miejsca ludziom, którzy wychowali się w innych realiach. Jak poradzić sobie z dziedzictwem 1968 roku? Filmy pokazywane podczas przeglądu dają wieloznaczne odpowiedzi i prowokują do dalszych pytań.

Projekcje odbywają się w kinie Iluzjon, ul. Narbutta 50A. Przed każdym filmem odbędzie się krótkie wprowadzenie.

Przegląd filmów organizowany jest przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, Institut Français w Warszawie, Instytut Słowacki w Warszawie, Czeskie Centrum w Warszawie, Goethe Institut w Warszawie, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Please provide full Credentials Infomation