Wydrukuj tę stronę
środa, 18 kwiecień 2018 14:42

Najlepsza architektura Europy

Napisane przez um.warszawa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Najlepsza architektura Europy um.warszawa.pl

Już wkrótce warszawiacy będą mogli obejrzeć wystawę „Najlepsza architektura Europy 2017 r.” To 40 realizacji, które znalazły się w finale Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Wystawa zostanie otwarta w pawilonie SARP (ul. Foksal 2) 21 kwietnia.

-
 
Dlaczego organizujemy tę wystawę? Bo promujemy jakość, która dla nas jest najważniejsza. Czym jest jakość w architekturze? Wszystkim. Od niej zależy trwałość, wygląd, funkcjonalność. Od jakości architektury zależy czy będzie dobrze się starzeć, czy pasuje w danym miejscu, a z czasem jeszcze lepiej wpasuje się w otoczenie i krajobraz. Najlepsze kreacje architektoniczne potrafią też podważyć kontekst już istniejący, by stworzyć całkiem nowy punkt odniesienia w przestrzeni, inspirować do zmiany – mówi Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia, o godz. 18.00 w pawilonie SARP (ul. Foksal 2). Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w najbliższą sobotę, 21 kwietnia i potrwa do 19 maja.

Jakość architektury powstającej w Warszawie, ale też w całej Polsce podnosi się, a najlepsze realizacje są już dostrzegane za granicą. W 2015 r. Nagrodę Miesa van der Rohe zdobyli Alberto Veiga & Fabrizio Barozzi za gmach Filharmonii w Szczecinie. W 2017 r. Muzeum Katyńskie w warszawskiej Cytadeli znalazło się wśród pięciu finalistów. Wcześniej ta realizacja pracowni BBGK Architekci zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej.

- Przy okazji tej wystawy warto wspomnieć o Nagrodzie Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Nie zauważamy jedynie inwestycji z dużym budżetem, ale także te z mniejszym. Interesuje nas też przestrzeń publiczna, ta pomiędzy budynkami lub np. przylegająca do Wisły. Zwracamy uwagę na różne wydarzenia, książki i wystawy związane z architekturą. I czujemy dumę, kiedy to, co my uznajemy za wybitną kreację architektoniczną, a taką jest Muzeum Katyńskie, zostaje też zauważone przez jury Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe - mówi Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Nagrodę finansuje Komisja Europejska oraz fundacja promująca dorobek Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969) - jednego z twórców nowoczesnej architektury i stylu nazywanego międzynarodowym. To on zasłynął powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”. Prosta i ponadczasowa forma, elewacje i wnętrza łatwe w utrzymaniu, wolny plan, wielofunkcyjna i elastyczna przestrzeń dająca się łatwo aranżować według zmieniających się potrzeb, wygoda, stosowanie nowoczesnych rozwiązań i technologii, które usprawniają budowę, zapewnią dopływ naturalnego światła i kontakt z przyrodą – te postulaty nigdy się nie zestarzeją.

W 2017 r. o nagrodę starali się twórcy 355 różnych realizacji, z 36 krajów i 260 miast i innych lokalizacji. Spośród 40 realizacji uznanych za najlepsze, 24 powstały w centrach miast (60 proc.), dziewięć w otoczeniu naturalnym (23 proc.), a siedem na peryferiach (17 proc.). Autorami aż jednej czwartej budynków uznanych za najlepsze w Europie są architekci z młodszego pokolenia do lat 40 oraz pracownie działające na rynku zaledwie kilka lat.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL