updated 8:29 PM CEST, May 19, 2019
A+ A A-

Uczczono 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Wyróżniony Uczczono 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim fot. um.warszawa.pl

Warszawskie getto było jednym z największych spośród stworzonych przez Niemców. W 1941 roku mieszkało w nim blisko 460 tysięcy Żydów.

Naziści postanowili wysiedlić Żydów. Ci w odwecie zorganizowali Żydowską Organizację Bojową. Działał także Żydowski Związek Wojskowy. Bojownicy tych organizacji postanowili stanowić zbrojny opór oddziałom niemieckim. W efekcie, 19 kwietnia 1943 wybuchły starcia na terenie getta. Rozbudziło to także wolę walki w wielu innych ośrodkach.

Po 76 latach od wybuchu powstania mieszkańcy stolicy wciąż pamiętają o tych wydarzeniach. W związku z rocznicą w samopołudnie rozpoczęto obchody przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Wzięli w nim udział między innymi prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przedstawiciele władz państwowych, klubów parlamentarnych, organizacji wojskowych, społeczności żydowskiej i mieszkańcy. O 12.00 zabrzmiały syreny. Z kolei wolontariusze przekazali warszawiakom papierowe żonkile - symbol pamięci. 

W Warszawie i Łodzi rok 2019 ogłoszono rokiem Marka Edelmana - jednego z przywodców powstania w getcie.

Please provide full Credentials Infomation