updated 11:07 PM CEST, Oct 17, 2018
Na żywo:
A+ A A-

IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków

  • Napisane przez Ewa Ploplis
  • Dział: Kultura
IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków fot. Ewa Ploplis

3 i 4 marca br. na Woli, w I Zborze Chrześcijan Baptystów odbędą się dwa koncerty w ramach IV Wolskiego Międzynarodowego Forum Młodych Muzyków (IV WMFMM). Ponad 100 artystów: solistów, członków zespołów, chóru i orkiestry weźmie w nich udział.

 

IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków jest organizowane w Warszawie, już po raz czwarty, przez Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (ZPOSM), tzw. Wolską Szkołę Muzyczną. Tym razem, od 28 lutego do 4 marca br. uczniowie ZPOSM będą koncertować z uczniami z Włoch - Liceo „Veronica Gambara z Brescii i Hiszpanii - Institut’u Esducatió Secundaria Vincent Sos Baynat z Castellon. Dotychczas uczestniczyli w nim przedstawiciele szkół z: Belgii, Czech, Holandii, Litwy i Niemiec.

Od Bacha do Chicka Corei i Beatles’ów

- Repertuar Forum jest bardzo różnorodny. W tym roku każda szkoła przygotowała go w sposób dowolny. Jest to klasyka europejska - mówi dr Dorota Popławska, dyrektor Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz.

W programie koncertów znajdą się m.in. utwory Fryderyka Chopina, Tadeusza Szeligowskiego, Krzysztofa Zgrai, Jana Sebastiana Bacha, Claude'a Debussego, Enriqu’a Granadosa, Chicka Corei, Pablo de Luny i Joaquina Turina.

Wśród zaproszonych gości, na IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków, są m.in.: państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Ewa i Jerzy Maksymiuk, córka Grażyny Bacewicz – Alina Biernacka, Agustin Nuñez Martinez - ambasador Hiszpanii w Warszawie (potwierdził obecność), Santiago Sierra Gonzalez del Castillo - radca ambasady Hiszpanii w Warszawie, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciel Włoskiego Instytutu Kultury, a także reprezentanci instytucji kulturalnych w Polsce. Forum uzyskało patronat burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego.

Muzyka bez rywalizacji

W koncertach ma uczestniczyć ok. 700 słuchaczy. Darmowe bilety-zaproszenia na koncerty, które będą odbywać się 3 i 4 marca br. w I Zborze Chrześcijan Baptystów, ul. Waliców 25, o godz. 18.00, można otrzymać w ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, ul. Tyszkiewicza 42 lub bezpośrednio przed koncertem w I ZCB, ul. Waliców 25.

- Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków jest bardzo dobrym miejscem do spotkania międzynarodowej utalentowanej muzycznie młodzieży - mówi dr Popławska, dyrektor ZPOSM nr 3 w W-wie. - Nie jest to konkurs. Odpada więc czynnik rywalizacji, natomiast jest to miejsce prezentacji, współpracy, wymiany repertuarowej, nawiązywania kontaktów artystycznych, a także przyjaźni i znajomości. Mamy nadzieję, iż Forum będzie sprzyjać rozwojowi współpracy między uzdolnioną młodzieżą naszych krajów i nawiązaniu bliskich przyjacielskich kontaktów, a w przyszłości przyniesie owoce poprzez wzbogacenie kultury muzycznej młodych Europejczyków. To także okazja do prezentacji dorobku artystycznego szerokiej publiczności nie tylko Warszawy - dodaje.

Pierwszy koncert, na powitanie gości, odbędzie się 28 lutego w Wolskiej Szkole Muzycznej przy ul. Tyszkiewicza. Będzie to koncert zamknięty dla publiczności, na którym będą grać w większości młodsze dzieci.

W programie Forum znajdą się także: wycieczka po Warszawie - śladami Chopina, uczestnictwo w spektaklu Don Kichot w Operze Narodowej, koncert w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w Filharmonii Narodowej. Goście odwiedzą także Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe i Zamek Królewski, a także będą uczestniczyć w zajęciach szkolnych.

Nie tylko dla muzyków

Zespół Ogólnokształcących Państwowych Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie jest państwową szkołą, kształcącą pokolenia muzyków i artystów. Co roku Szkołę I i II stopnia opuszcza kilkudziesięciu absolwentów. Od początku jej istnienia ukończyło Wolską Szkołę ponad 1640 absolwentów I st. i ponad 166 - II st. Dyrektor szkoły podkreśla, że wszyscy absolwenci dostają się do wyższych uczelni, co jest zasługą i sukcesem 124 pedagogów – fachowców, zarówno w zakresie wiedzy ogólnokształcącej jak i muzycznej.

Absolwenci szkoły to głównie przyszli muzycy, aktorzy, ludzie sztuki, m.in. uczestnicy międzynarodowych konkursów muzycznych. Wśród nich są m.in.: pianista Andrzej Wierciński, znana aktorka Edyta Jungowska, śpiewaczka operowa Agnieszka Mazur i czołowa polska perkusistka Monika Szczecińska.

Więcej niż szkoła

Wolska Szkoła Muzyczna stawia sobie za zadanie kształcenie wartościowych młodych muzyków, ale także ma aspiracje być prężnym ośrodkiem kulturalno-muzycznym nie tylko na Woli i w Warszawie, ale także w kraju i za granicą. Organizuje konkursy, przesłuchania i koncerty, m.in. w ub. r.: „II Ogólnopolskie Konfrontacje Duetów Perkusja …”, „II Warszawskie Spotkania Pianistyczne z Feliksem Rybickim”, czy cykl koncertów z okazji obchodów 1050-lecia Państwa Polskiego, m.in. w Zamku Królewskim i Studiu S1 Polskiego Radia.

- Przyświeca nam taki sam cel jak naszej patronce szkoły: chcemy z muzyką docierać do naszych potencjalnych słuchaczy - mówi dyrektor Popławska. - To właśnie nasza wielka kompozytorka i patronka szkoły - Grażyna Bacewicz mówiła, że „Kompozytor musi pisać z wewnętrzną satysfakcją i szczerze, ale nie może zapominać o tym, że pisze dla ludzi...". Zatem zapraszamy wszystkich na koncerty - dodaje dyrektor.

Program koncertu 3 marca (piątek):

Jan Sebastian Bach – Inwencja 3-głosowa G-dur BWV 797
Maja Komorowska – klawesyn, klasa G
uczennica Jolanty Jamiołkowskiej

Emil Hradecky – Blues
Franciszek Wiszniewski – gitara, klasa I G
uczeń Pawła Nawary

Tadeusz Szeligowski – Etiuda C-dur
Carmen Ferreira – fortepian, klasa III G
uczennica Bożeny Pawlina

Chick Corea – Children’s Song nr 9
Emmanuel Sejourne – Losa
Michele Annoni – wibrafon I Filippo Capretti – marimba
uczniowie Alberto Pezzagno

Władysław Walentynowicz - Humoreska
Anżelika Marchwińska – fagot, klasa III G
uczennica Grzegorza Dąbrowskiego
Przy fortepianie Kacper Tołoczko

Georges Hue – Fantazja
Zofia Piasecka – flet, klasa I L
uczennica Marzeny Niciewicz
przy fortepianie Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz

Girolamo Frescobaldi – Se l’aura spira
Georg F. Haendel – Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo
Anna Maggi – sopran
uczennica Alessandry Perbellini
przy klawesynie Riccardo Mancasola
uczeń Roberto Bulla

Alen Vizutti – Cascade
Szymon Łuniewski – trąbka, klasa II L
uczeń Stanisława Przybyszewskiego

Pablo de Luna – Danza del fuego
Joaquin Turina – La Oracion del Torero
Zespół instrumentalny w składzie:
Lucia Gutierrez – skrzypce, Sara Carrsco -  wiolonczela,
Paula Agramunt – flet, Adria Recatala – kontrabas,
Gabriel Constant – klarnet
dyryguje Carles Ramon i Segarra
Claude Debussy – Sonata na skrzypce i fortepian g-moll cz.2 i 3
Marcjanna Derentowicz – skrzypce, klasa II L
uczennica Andrzeja Kordykiewicza
przy fortepianie Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz

Wolfgang A. Mozart – Dove sono i bei momenti z opery Wesele Figara
Alessia Panza – sopran
uczennica Alessandry Perbellini
przy fortepianie Ricardo Mancasola uczeń Paoli Magnotti

Giovanni Bottesini – Elegia D-dur nr 1
Jakub Kaczmarczyk – kontrabas, klasa I L
uczeń Jacka Kicmana
przy fortepianie Jolanta Matacz

Fryderyk Chopin – Etiuda As-dur op.25 nr 1
Eryk Ploplis-Olczak – fortepiano, klasa III G
uczeń Tatiany Widery-Sanjines

Fernando Sor – Wariacje na temat Mozarta op.9
Andrzej Powała – gitara, klasa I L
uczeń Pawła Nawary

Eugen Bozza – Chant Lointain
Łukasz Podłucki – waltornia, klasa I L
uczeń Henryka Kowalewicza

Louis Ganne – Andante et Scherzo
Maria Lewicka – flet, klasa II L
uczennica Marzeny Niciewicz
przy fortepianie Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz

Wiązanka piosenek zespołu The Beatles
Orkiestra OSM II stopnia
Dyryguje Andrzej Borzym

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.