updated 8:31 PM CEST, May 22, 2019
A+ A A-

Biegniemy dla Niepodległej

  • Napisane przez UM.Warszawa.pl
  • Dział: Kultura
Biegniemy dla Niepodległej fot. facebook.com/BiegNiepodleglosciPL

Przed nami już 30. odsłona Biegu Niepodległości, który w tym roku zyskuje szczególne znaczenie. Na starcie 10-kilometrowej trasy, równo o godz. 11.11, stawi się 20 tysięcy biegaczy, którzy w ten wyjątkowy, sportowy sposób upamiętnią 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Tegoroczną, wyjątkową 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości stolica uczciła z wielkim rozmachem. Zorganizowaliśmy wiele wydarzeń o różnym charakterze – od m.in. wystaw, paneli dyskusyjnych, koncertów, pikników, wielkiego festiwalu pod hasłem „Przestrzeń wolności” aż do wyjątkowego 30. Biegu Niepodległości, który nie tylko uzupełnia, ale również wieńczy warszawskie obchody stulecia powrotu Polski na mapę Europy – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy i dodaje - W tym roku pobiliśmy rekord, co mnie niezwykle cieszy. W zaledwie kilka dni po uruchomieniu zapisów, do udziału w 30. Biegu Niepodległości zgłosiło się aż 20 tysięcy osób. Napawa mnie dumą, że tak liczna grupa, chce uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii i w wyjątkowy, sportowy sposób uczcić ten ważny dzień w historii naszego kraju.

Bieg Niepodległości jest ostatnim i największym wydarzeniem cyklu „Zabiegaj o pamięć”, a zarazem jednym z najliczniejszych biegów ulicznych w Warszawie. W tym roku 20 tysięcy uczestników, chcących upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wyruszy na 10-kilometrową trasę 11 listopada równo o godz. 11.11. Tradycyjnie zawodnicy założą białe i czerwone koszulki, dzięki czemu ustawiając się na starcie w dwóch kolumnach stworzą najdłuższą narodową flagę.

Trasa biegu

Jak co roku start biegu będzie miał miejsce u zbiegu ulicy Stawki oraz al. Jana Pawła II. Biegacze wystartują o symbolicznej godzinie 11.11. Kilka minut wcześniej na trasę wyruszą zawodnicy poruszający się na wózkach z napędem pośrednim oraz aktywnych, a na końcu linię startu przekroczą zawodnicy nordic walking.

Podobnie jak w latach minionych trasa biegu poprowadzona została al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości. Biegacze oraz zawodnicy na wózkach nawrócą w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej. Zawodnicy nordic walking, którzy mają do pokonania krótszą trasę (6,5 kilometra) nawrócą na wysokości ul. Koszykowej.

Oprócz dziesięciokilometrowego biegu głównego, po raz pierwszy przygotowana będzie specjalna atrakcja dla młodych sportowców z roczników 2004-2008. Będą mogli pobiec w „Mili na stulecie” na dystansie 1918 metrów. Limit uczestników w tej rywalizacji wynosi 1000 osób. 

Odbiór pakietów startowych

Opłacony pakiet można odebrać do piątku, 9 listopada, w biurze zawodów zlokalizowanym w sali im. Stefana Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od strony ul. Marszałkowskiej). Uwaga! W dniach 10 i 11 listopada pakiety startowe wydawane będą wyłącznie dla zawodników spoza Warszawy. W sobotę, 11 listopada biuro zawodów czynne będzie w Zespole Szkół Poligraficznych im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Stawki 14.

W pakiecie startowym uczestnicy znajdą numer startowy i pamiątkową koszulkę. Po przekroczeniu linii mety każdy zawodnik otrzyma pamiątkowy medal, napój, posiłek regeneracyjny i dyplom do pobrania ze strony internetowej.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

W dniu biegu, czyli 11 listopada, uczestnicy 30. Biegu Niepodległości mogą bezpłatnie przemieszczać się komunikacją miejską w Warszawie (w obrębie pierwszej strefy biletowej) za okazaniem numeru startowego.

Szczegółowe informacje na temat 30. Biegu Niepodległości są tutaj oraz na portalu Facebook.

Organizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa.

Ponad 400 wydarzeń w całym mieście

Rocznicowe imprezy przygotowane przez miasto i dzielnice odwiedziło ponad 500 tys. osób. Zorganizowaliśmy sto imprez plenerowych, blisko 70 wydarzeń edukacyjnych, takich jak np. specjalnie przygotowane lekcje dla uczniów w szkołach, a dla mieszkańców - wycieczki śladami architektury 20-lecia.

Odbyło się ponad 200 imprez kulturalnych, takich jak np. wystawy „Warszawa niepodległa”, „Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918”. Blisko 40 wydarzeń sportowych w tym bardzo popularne biegi – ogólnomiejskie i dzielnicowe. Do 11 listopada iluminowane na biało-czerwono są dzielnicowe ratusze. Więcej tutaj.

Please provide full Credentials Infomation