updated 1:17 PM CEST, May 22, 2019
A+ A A-

„PRAGnienie CzytaniA” po raz 10

Wyróżniony Plakat reklamujący X edycję festiwalu czytelniczego „PRAGnienie CzytaniA”. Plakat reklamujący X edycję festiwalu czytelniczego „PRAGnienie CzytaniA”.

X edycja festiwalu czytelniczego „PRAGnienie CzytaniA” zaprasza na piknik do Parku nad Balatonem. Będzie okazja spotkać Jarosława Kreta, Edytę Jungowską uczestniczyć w warsztatach kuchni latynoamerykańskiej czy posłuchać Grzegorza Domańskiego z Warszawskiego Duetu Sentymentalnego.

Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy zaprasza książkowych smakoszy na X edycję festiwalu czytelniczego „PRAGnienie CzytaniA”. Impreza, która odbędzie się 11 maja w godz. 12-19 w Parku nad Balatonem, będzie przebiegać pod hasłem „Czytamy ze smakiem”.

Osobą współprowadzącą festiwal będzie Bogusław Deptuła, historyk sztuki, autor książki „Literatura od kuchni”.

Dla uczestników przygotowaliśmy wiele smakowitych atrakcji – spotkania z autorami książek o tematyce kulinarnej, warsztaty, koncerty, występy uczniów i przedszkolaków, kiermasze książek, grę terenową, liczne konkursy i oczywiście wspólne pożeranie lektur.

Edyta Jungowska, aktorka i właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska, na festiwalowej scenie odbierze tytuł Ambasadorki Dobrej Książki, a następnie spotka się z uczestnikami imprezy w jednym z festiwalowych namiotów.

Jarosław Kret, prezenter pogody i autor książek, (m.in. „Podróże kulinarne z Jarkiem Kretem – kuchnia indyjska”), opowie o swoich kulinarnych wyprawach.

O zdrowym odżywianiu będzie mówiła dietetyczka Agata Lewandowska, autorka książek, m.in.: „Hashimoto. Dieta i styl życia w chorobie”, „Detoks cukrowy”, „Polska kuchnia bezglutenowa”. Asja Michnicka („Mama na roślinach”) przedstawi praktyczne porady wegemamy. Z kolei o dobrych i złych nawykach żywieniowych będzie można porozmawiać podczas indywidualnych konsultacji z psychodietetyczką Martą Stefańską-Parafiniuk.

Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich pokażą, jak dekorować ciasteczka i robić ozdoby z masy cukrowej. Będzie też można podziwiać, jak przygotowują dekoracje z owoców i warzyw.

Dorośli wezmą udział w warsztatach kuchni latynoamerykańskiej, a dzieci – w warsztatach „Kolory i smaki Indii”. Wszystkich zapraszamy na warsztaty pszczelarskie, podczas których będzie można ulepić woskową figurkę, przymierzyć kapelusz pszczelarza i obserwować żywe pszczoły w przeszklonym ulu.

Zapraszamy też na festiwalowe koncerty. O godz. 16.20 szlagiery międzywojennej Warszawy zaśpiewa i zagra na banjoli Grzegorz Domański z Warszawskiego Duetu Sentymentalnego; na akordeonie towarzyszył mu będzie Robert Lipka. O godz. 18.00 z finałowym koncertem pt. „Piosenki wysmakowane” wystąpi DGZZ (Daniel Gałązka z Zespołem).

 

PRAGnienie czytaniA to coroczne święto literatury na Pradze-Południe. Festiwal czytelniczy, organizowany przez Bibliotekę przy współpracy z Urzędem Dzielnicy i innymi współorganizatorami od 2010 roku, wpisał się na stałe w pejzaż wydarzeń kulturalnych dzielnicy. Co roku może poszczycić się patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe i innych instytucji.

Już od 10 lat, w jedną z majowych sobót, mieszkańcy dzielnicy mogą obejrzeć występy uczniów południowopraskich placówek oświatowych, wziąć udział w kiermaszach książek, warsztatach, spotkaniach autorskich, pokazach, konkursach, koncertach, animacjach i innych aktywnościach dla całej rodziny. Każda edycja festiwalu krąży wokół innej tematyki. Poprzez historię, muzykę, film, podróżowanie, aż po kulinaria - wszystko to łączy się z literaturą, a jeśli z nią, to i z południowopraską książnicą i PRAGnieniem czytaniA.

Please provide full Credentials Infomation