updated 8:31 PM CEST, May 22, 2019
A+ A A-

Parowozjada 2011 już wkrótce

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Parowozjada 2011 już wkrótce PKP Cargo

Już tylko tydzień dzieli nas od wizyty Cesarza Austro-Węgier - Franciszka Józefa I, który zapowiedział się na uroczystość otwarcia corocznego pokazu zabytkowych pociągów retro i parowozów – Parowozjady 2011.

{jumi [*4]}Na chwałę Jego Cesarskiej Mości 27 sierpnia br. o godz. 12.30 wystrzelą w Chabówce kule z armat w takt marsza Radetzky’ego i ruszą w drogę metalowe rumaki. Cesarz przyjedzie specjalnie na zaproszenie organizatorów imprezy – spółki PKP Cargo, która obchodzi 10-lecie istnienia i Fundacji Era Parowozów. Impreza odbędzie się 27-28 sierpnia br. na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Impreza jest stałym elementem programu każdego miłośnika kolejnictwa - organizatorzy zaś co roku starają się wprawić widzów w zaskoczenie. Tematem jej tegorocznej edycji jest klimat cesarskich Austro-Węgier, a więc nie zabraknie nawiązań do przygód dobrego wojaka Szwejka, „CK Dezerterów” i innych podobnych historii. Głównym punktem programu pierwszego dnia tegorocznej Parowozjady będzie uroczyste otwarcie imprezy (o godz. 12.30). Ten moment uświetni przyjazd samego Jaśnie Wielmożnego Franciszka Józefa I – Cesarza Monarchii Austro-Węgierskiej. Specjalnie na tę okazję sprowadzone zostaną wielkie działa, które wystrzelą salwy na część Jego Cesarskiej Mości. Natomiast o godz. 13.00 ruszy mini Parada Parowozów, w której uczestniczyć będzie sześć wspaniałych maszyn - każda innego typu. Wśród nich znajdzie się najstarszy parowóz w Polsce, którym jest liczący sobie aż 99 lat austriacki Ol12 oraz słynna „Piękna Helena” zdobywczyni złotego medalu na paryskiej wystawie techniki z 1937 r., a jednocześnie najszybszy polski parowóz, rozwijający prędkość rozkładową 130 km/godz. Jako rodzynek w pokazie wystąpi jeden z dwóch czynnych jeszcze, wyprodukowanych w 1971 r. wagonów SN61-168 obsługujących przed 40 laty pociągi ekspresowe z Warszawy do Zakopanego.

To tylko niektóre z oferowanych atrakcji. Wszyscy chętni będą mogli wejść na zaplecze parowozowni i obejrzeć pokaz obrządzania parowozów. Odbędą się również pokazy związane z akcją „CK Dezerterów”, musztry wojskowej oraz składów pociągów historycznych, a także koncert operetkowy i fantastyczny pokaz ilizjonistyczny. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych – specjalnie dla nich zorganizowany zostanie koncert zespołu Robcusie. Drugiego dnia także czeka na nas wiele ciekawych wydarzeń. Można będzie przejechać się w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie ręcznej i samochodowej, pozwiedzać parowozownię (wstęp bezpłatny) i zobaczyć kulisy pracy parowozowni (ścieżka techniczna). Organizatorzy Parowozjady 2011, PKP CARGO S.A. i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…” sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozowni Wolsztyn.

Do Skansenu będzie można przyjechać ogólnodostępnymi pociągami z Krakowa, oraz dodatkowymi pociągami retro z miejscowości: Zakopane, Dobra (k. Limanowej) i Rabka Zakryte. Wśród patronów medialnych znaleźli się m.in.: Fakty Magazyn Gospodarczy, Wasze Podróże, Kurier365.pl, Gazeta Finansowa, Gentleman i  Home&Market.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation