updated 6:33 AM CET, Nov 27, 2017
A+ A A-

Pałac Buchlowice - Perła Baroku podarunkiem dla małżonki

Jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców nie tylko na Morawach, ale w całej Republice Czeskiej, został zbudowany w miasteczku Buchlowice (Buchlovice), gdyż Eleonorze z rodu Colonna-Felsu, włoskiej małżonce ówczesnego właściciela tych dóbr, barona Jana Dĕtřicha z Petřvaldu, było za zimno w jego pobliskim, średniowiecznym zamku Buchlow (Buchlov).

Striezelmarkt i inne drezdeńskie Jarmarki Bożonarodzeniowe

Na przełomie listopada i grudnia w Dreźnie odbywa się Striezelmarkt, najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowym w całych Niemczech. Nie każdy wie, że w tym samym czasie w Dreźnie odbywa się jeszcze dziesięć innych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Kto chce zwiedzić najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech, musi przyjechać do Drezna.

Etykiety

PKP: Koleje prędkości 250 km/h to dobry i realny pomysł

Polskie Koleje Państwowe (PKP) oceniają, że planowany Centralny Port Komunikacyjny (CPK) powinien mieć możliwość dojazdu koleją o parametrach wyższych niż dotychczas działająca w Polsce, poinformował prezes Krzysztof Mamiński. Według niego, koleje o prędkości do 250 km/h to optymalny i realny do wykonania system komunikacyjny dla CPK i Polski.

Etykiety

Atrakcje Krainy Łaby i dziennikarskie nagrody DZT

Prezentacja atrakcji Drezna oraz Krainy Łaby i gala rozdania nagród za najlepszy polski artykuł o atrakcjach turystycznych Niemiec opublikowany w 2017 r. były tematem spotkania prasowego zorganizowanego przez przedstawicielstwo w Polsce DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki. Jego dyrektor Tomasz Pędzik poinformował na wstępie o sukcesie głównego tematu niemieckiej turystyki w 2017 roku – 500-lecie Reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra słynnymi tezami. Kampania ta – podkreślił – miała charakter nie tylko religijny, ale także kulturalny.

I przyczyniła się do liczniejszych przyjazdów do Niemiec turystów zagranicznych, również z Polski. Pod tym względem rok bieżący, na podstawie danych za pierwsze 8 miesięcy, jest dla turystyki niemieckiej bardzo udany. Liczba noclegów gości z naszego kraju zwiększyła się o 10,3%, co w liczbach bezwzględnych stanowiło wzrost o 180 tysięcy. Procent ten okazał się największy w statystyce wzrostu ruchu przyjazdowego ze wszystkich krajów. Zaś w liczbach bezwzględnych oznacza w nim trzecie miejsce po turystach z Chin i USA.

Szczególnie znaczący i ważny dla gospodarzy był wzrost liczby przyjazdów turystów z Polski w trzy tegoroczne „długie weekendy” w naszym kraju: od 9 do 13,3%. Tematem wiodącym turystyki niemieckiej w 2018 r. będzie „Kulinarne Niemcy”. To bardzo ważna dziedzina tamtejszej turystyki i gospodarki, gdyż ma miejsce ogromny wzrost liczby restauracji oraz innych placówek gastronomicznych. W tym serwujących dania kuchni regionalnych. Informacji dyrektora na ten temat towarzyszył pokaz spotu zapowiadającego rok przyszły w turystyce niemieckiej. Łączący atrakcyjne jadło regionalne z ciekawymi krajobrazami.

Turystyczne atrakcje Drezna i Krainy Łaby przedstawiła w ciekawej prezentacji, reprezentująca ten region Kathrin Jacob. Rozciąga się on nieco na wschód od Königstein i wraz nurtem tej rzeki rozciąga się dalej na północny zachód przez m.in. Pirnę, Pilnitz, Miśnię, Riese i Torgau, aż poza Mühlberg /am Elbe. Gość z Miśni omówiła „10 powodów, dla których warto odwiedzić Saksonię oraz Krainę Łaby”. I każdy z nich okazał się interesujący, zasługujący na podróż w tamte strony, a także uwzględnienia w relacji z tej prezentacji. Powód pierwszy, to „Wyjątkowa architektura”.

M.in. * Skarby w ponad 50 muzeach; * Zamek Rezydencyjny w Dreźnie; * Grünes Gewölbe czyli słynne Zielone Sklepienie; * Zwinger ze zbiorami Galerii Starych Mistrzów, a w nich, obok wielu innych wspaniałych dzieł, „Madonna Sykstyńska” Rafaela. Powód drugi – „Wspaniałe tradycje muzyczne”. Zwłaszcza: * Muzyka w Semperoper i Frauenkirche w Dreźnie; * Zamki i pałace jako kulisy wydarzeń muzycznych; * Wybitni kompozytorzy, którzy chociażby przez pewien czas mieszkali w tamtych stronach. M.in.: Bach, Mozart, Chopin, List, Rachmaninow, Wagner, Strauss.

I nowość 2017 roku: Trzy nowe centra artystyczne w Dreźnie z 7 scenami. Trzeci powód, „Żywa księga historii”, a w niej: * Historyczne miasta: Miśnia – kolebka Saksonii, z najstarszym w Niemczech zamkiem Albrechtsburg; * Drezno – siedziba elektorów i królów z dynastii Wettinów; * 300 lat historii miśnieńskiej porcelany; * Kolekcja porcelany w Zwingerze. Powód czwarty szczególnie ważny będzie w 2018 roku, gdyż wpisuje się on w temat przewodni niemieckiej turystyki: „Rozkosze podniebienia”. A więc m.in. : *Saksoński Szlak Wina – 850 lat tradycji tamtejszego winiarstwa. 55 km trasy łączącej najpiękniejsze winnice regionu, m.in. zamek Wackerbarth;

* Słynne festiwale wina w sierpniu i wrześniu; * Piwo: popularne browary, m.in. Radeberger i najstarszy prywatny w Saksonii Meissner Schwerter oraz ogródki piwne. Powód piąty – „Eventy i festiwale”, zwłaszcza: * Dni Otwartych Winnic; * SemperOpernball; * Moritzburg Festival; * International Dixieland Jazz Festiwal; * Dresden International Music Festiwal; * Drezdeńskie Nowe Miasto z „Kunsthof Passage”. Szósty powód – „Czas świąt” to przede wszystkim: * Największy w Europie jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie i * Nowość 2018 roku: Puchar Świata FIS w sprincie i narciarstwie klasycznym, w Dreźnie 13- 14.1.2018.

Powód siódmy – „Zamki i pałace”, z prezentacją najsłynniejszych z nich: Moritzburg, Albrechtsburg, Hartenfels w Torgau, Pilnitz. Ósmy powód to już coś innego – „Aktywność na świeżym powietrzu”. Do wyboru: * Na lądzie: Rowerowy Szlak Łaby, także pieszy i wycieczki wzdłuż Saksońskiego Szlaku Win oraz parki; * Na wodzie: kajaki, padding, łodzie, wakeboarding; * W powietrzu: widokowe loty balonowe. Powód dziewiąty – „Historyczne środki transportu” to zwłaszcza: * Zwiedzanie Drezna i Krainy Łaby łodziami oraz statkami najstarszej w świecie floty parowej;

* Turystyka kolejowa najstarszymi w Niemczech kolejkami wąskotorowymi; * Schwebebahn Dresden – najstarsza (1901) kolejka podwieszana na świecie; * Drezdeńska kolejka linowo – terenowa. I powód dziesiąty: „Kreatywność”. Z propozycjami: * Udział w zbiorze winogron z noclegiem w winnicy; * Lekcja produkowania czekolady; * Łowienie ryb w stawach Moritzburga; * Lekcja malowania porcelany; * Wycieczka trabantami po Dreźnie; * Eksperymentalne plantacje w Moritzburgu i Lockwitz; * Festiwal i muzeum Karola Maya. Jest więc w czym wybierać i przebierać, propozycji starcza na wiele wyjazdów w tamte strony. Dziennikarze zaproszeni na tę konferencję prasową otrzymali sporo publikacji, także w jeżyku polskim, o tym regionie Niemiec.

Po tej prezentacji odbyło się odczytanie nazwisk tegorocznych zwycięzców konkursu na najlepsze polskie publikacje na temat atrakcji turystycznych w Niemczech oraz wręczenie im nagród. Główną, I nagrodę, 10 tys. zł., otrzymała Katarzyna Kachel za tekst „Zabieram was… do Saksonii” opublikowany w National Geographic Traveler. II nagrodę i weekend w Dreźnie – Joanna Banaś za zbiór artykułów „500 lat Reformacji” opublikowany Gazecie Wyborczej – Ale historia. III nagrodę i weekend w Miśni – Alina Woźniak za tekst: „Saksonia – co warto zwiedzić – atrakcje, zabytki i ciekawostki”, opublikowany w magazynie „Uroda i zdrowie”.

Cezary Rudziński

 

Etykiety

Cypr: Coraz więcej turystów

Wieczór cypryjski zorganizowany w Warszawie przez przedstawicielstwo w Polsce CTO – Cypryjskiej Organizacji Turystycznej stał się kolejną okazją dla zaproszonych nań przedstawicieli polskich biur podróży oraz kilkorga dziennikarzy, do zapoznania z nowościami i atrakcjami w ofercie turystycznej Wyspy Afrodyty, a także tamtejszą muzyką, tańcem oraz kuchnią.

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C