updated 3:46 PM CEST, Apr 19, 2019
A+ A A-

Centrum Nauki Kopernik już otwarte

Wyróżniony Centrum Nauki Kopernik fot.: kopernik.org.pl Centrum Nauki Kopernik

Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, czterech od powołania instytucji kultury i sześciu od powstania zespołu do spraw centrum nauki, na warszawskim Powiślu ruszyło Centrum Nauki Kopernik! To największa tego typu instytucja w Polsce. Pierwszego dnia aż 5000 warszawiaków pojawiło się na spektaklu Wielki Wybuch!

{jumi [*4]}W sobotę (5 listopada) 5000 widzów oglądało spektakl WIELKI WYBUCH w reżyserii Saskii Boddeke i Petera Greenawaya. Po widowisku, o godzinie 21.00 po krótkiej uroczystości z udziałem m.in.: Premiera Rzeczpospolitej Polskiej i Prezydenta m.st. Warszawy CNK otworzyło swoje podwoje zwiedzającym; do 2 w nocy trwało bezpłatne eksperymentowanie w pięciu galeriach stałych Kopernika (Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła).

Centrum Nauki Kopernik jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Nauka i kultura razem? Jako jedność? Właśnie dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w sześciu galeriach tematycznych, samodzielnie eksperymentując, można się o tym przekonać. Zmierzyć się tutaj można nie tylko z dźwigniami, siłami spójności i tarciem, ale też fletniami, rzeźbami i talentem Mozarta, a nawet zjeżdżalnią, Uszatkiem i... pryszczami. Zwiedzający mogą bezkarnie dotykać wszystkich eksponatów. Nikt nie boi się, że jakieś urządzenie zostanie uszkodzone. Najwyżej naprawimy - mówią pracownicy Centrum. To miejsce to królestwo eksperymentów i raj dla ciekawych świata.

Centrum Nauki Kopernik wyrosło z autentycznej społecznej potrzeby, wyrażanej przez setki tysięcy osób odwiedzających co roku Pikniki Naukowe Polskiego Radia BIS (dziś: Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik) oraz Festiwale Nauki. Inicjatywa środowiska naukowego, by w Warszawie stworzyć miejsce nowoczesnej promocji wiedzy, została podjęta przez władze.

W 2004 roku, działając ponad partyjnymi podziałami, porozumieli się: prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber oraz minister edukacji Krystyna Łybacka. W 2006 roku powołana została instytucja kultury Centrum Nauki Kopernik (w kolejnych latach inicjatywa ta była realizowana ponad partyjnymi podziałami, łącząc ludzi). W jej zespole i Radzie Programowej znaleźli się m.in. twórcy Pikniku Naukowego i Festiwalu Nauki.

W poniedziałek Kopernik jest zamknięty. Organizatorzy wszystkich zainteresowanych zapraszają od 9 listopada: od wtorku do piątku w godz. 9.00-18.00, a w soboty i niedziele w godz. 10.00-19.00. Centrum będzie otwarte także 11 listopada.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl