updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

Wolontariusze dla przedszkolaków

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Plac zabaw w Studzianie podczas budowy. Fot. BGK Plac zabaw w Studzianie podczas budowy.

 

W czerwcu br. powstały trzy bezpieczne place zabaw przy przedszkolach: w Studzianie (woj. podkarpackie), Bysławiu (woj. kujawsko-pomorskie) i Bielicach (woj. zachodniopomorskie).

Wybudowali je wolontariusze Banku Gospodarstwa Krajowego, w ramach programu „Przyjazne przedszkole” Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego. W projekt zaangażowane były również władze gmin oraz rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli. Obecnie już 900. dzieci uczęszczających do przedszkoli może bezpiecznie i aktywnie spędzać czas na placach zabaw „Przyjaznego przedszkola”, wybudowanych w ciągu sześciu lat funkcjonowania programu. Potrzebne do ich funkcjonowania urządzenia sfinansowała Fundacja BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego. Place zostały ze środków Fundacji wyposażone m.in. w zjeżdżalnie, huśtawki, bujaki, piaskownice, domki, altany, ławki, kosze na śmieci i tablice regulaminowe. Materiały (piasek, ziemię, żwir) i narzędzia (łopaty, grabie, taczki) niezbędne do budowy dostarczyły gminy i mieszkańcy miejscowości, w których mieszczą się przedszkola. W wakacje mogą z nich korzystać wszystkie dzieci – place są ogólnodostępne. „Plac zabaw to najpilniejsza potrzeba, realizacja której zapewni  małym wychowankom prawidłowy rozwój i poczucie, że są ważni dla dorosłych. Takie miejsce z bezpiecznymi urządzeniami będzie także stwarzało wiele możliwości do dziecięcej rywalizacji i sprawi dzieciom ogromną radość” – pisali wolontariusze BGK we wniosku konkursowym.

- Pomoc innym to niezwykłe uczucie, dlatego wolontariusze BGK tak chętnie angażują się w tego typu przedsięwzięcia jak program „Przyjazne przedszkole”. Pracownicy BGK sami rekomendują społeczności, w których ich zdaniem istnieje duża potrzeba realizacji programu, a potem aktywnie uczestniczą w tworzeniu placu zabaw – mówi Katarzyna Grzegorczyk z Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego. Fundacja BGK, we współpracy z pracownikami banku, wspiera wiejskie społeczności w rozwoju i poprawie warunków edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym. Programy edukacyjne fundacji powstają po to, by dzieci z małych miejscowości mogły za pomocą ciekawych i skutecznych metod poznawać zasady bezpiecznego funkcjonowania w społeczeństwie oraz rozwijać swoje umiejętności i zaspokajać ciekawość świata.

Program „Przyjazne Przedszkole” realizowany jest od 2008 r. (wcześniej „Bezpieczny przedszkolak - twórczy przedszkolak”) przez Fundację im. J.K. Steczkowskiego, we współpracy z pracownikami Banku Gospodarstwa Krajowego, samorządami lokalnymi i placówkami przedszkolnymi działającymi na terenach wiejskich. W tym roku fundacja otrzymała 21 zgłoszeń przesłanych przez 10 oddziałów BGK. W czerwcu, w trzech wybranych miejscowościach razem z wolontariuszami Banku Gospodarstwa Krajowego Fundacja zbudowała bezpieczne place zabaw. Natomiast jesienią nauczyciele przedszkolni pracujący w tych gminach wezmą udział w szkoleniach, które wzbogacą ich umiejętności pracy z dziećmi. W latach 2008-2012 Fundacja im. J. K. Steczkowskiego wybudowała w sumie 13 placów zabaw w 11 województwach, w następujących miejscowościach: Biertowice (woj. małopolskie), Lubomino (woj. warmińsko - mazurskie), Przerośl (woj. podlaskie), Niedrzwica Duża (woj. lubelskie), Bielica (woj. warmińsko - mazurskie), Wądroże Wielkie (woj. dolnośląskie), Orzechowo (woj. wielkopolskie), Potęgowo (woj. pomorskie), Tychowo (woj. zachodniopomorskie), Rzuchowa (woj. małopolskie), Bielice (woj. zachodniopomorskie), Bysław (woj. kujawsko-pomorskie), Studzian (woj. podkarpackie).

W prace te zaangażowanych było 130 wolontariuszy BGK z całej Polski. Obecnie już 900 dzieci uczęszczających do przedszkoli może bezpiecznie i aktywnie spędzać czas na placach zabaw „Przyjaznego przedszkola”. Wolontariusze przepracowali wspólnie z przedstawicielami lokalnych społeczności około 1300 godzin. Fundacja zrealizowała też 10 cykli szkoleniowych dla grupy 232 nauczycieli przedszkolnych pracujących na terenach wiejskich.

{jumi [*9]}

 

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl