czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 109.
czwartek, 11 luty 2016 17:19

Rynki regionalne rozkwitają

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Miasta regionalne zyskują na znaczeniu Miasta regionalne zyskują na znaczeniu Vantage Development

Deweloperzy coraz chętniej stawiają nowoczesne biurowce poza Warszawą. Ze względu na dużą podaż nowych projektów rynkiem rządzą najemcy a nie właściciele obiektów.

Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield „Property Times Office Poland" 2015 r. był rekordowy pod względem podaży biur w Polsce. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wyniosły w największych miastach 8,2 mln mkw., a 56 proc. ubiegłorocznej podaży dostarczono poza Warszawą. W samym 2015 r. oddano 643 tys. mkw. nowych biur, w tym 366 tys. na rynkach regionalnych i 278 tys. mkw. w Warszawie. Największe projekty oddane do użytku w ubiegłym roku to Poznań Business Garden w Poznaniu, Dominikański we Wrocławiu, Postępu 14 w Warszawie i Alchemia II w Gdańsku. Jednocześnie w ubiegłym roku wynajęto biur o 40 proc. więcej niż w 2014 r., zaś najwyższą aktywność najemców i deweloperów odnotowano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. - Najsilniejszy popyt poza Warszawą odnotowaliśmy w Krakowie (184 tys. mkw.) i we Wrocławiu (113 tys. mkw.). Ze względu na duże zainteresowanie biurami, aktywność deweloperska pozostaje silna zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. W budowie znajduje się obecnie ponad 1,4 mln m kw., z czego ok. 765 tys. m kw. na rynkach poza Warszawą – Za nami kolejny rok dynamicznego rozwoju rynków biurowych w Polsce. Największymi wzrostami cechowały się rynki regionalne. Ich głównymi atutami są wykwalifikowani pracownicy oraz duża liczba zdolnych studentów gotowych świadczyć usługi najwyższej jakości w sektorze BPO/SSC/IT. Zaufanie do polskiego rynku ze strony globalnych korporacji z roku na rok rośnie i prognozy na kolejne lata są bardzo pozytywne – mówi Krzysztof Misiak, partner i dyrektor Sekcji Miast Regionalnych w Cushman & Wakefield.
Mimo wysokiej rocznej podaży, popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe był na tyle silny, że wahania wskaźnika pustostanów były niewielkie. Jedynie w Poznaniu, ze względu na rekordową podaż, wskaźnik ten wzrósł w ubiegłym roku z 12,4 do 15,7 proc.. Średnia stopa niewynajętej powierzchni dla dziewięciu analizowanych miast wyniosła na koniec 2015 r. 10,9 proc. Stawki czynszów wywoławczych dla nowoczesnych powierzchni biurowych w nowych budynkach zlokalizowanych w miastach poza Warszawą pozostały stabilne i nadal mieszczą się w przedziale 10–15,5 euro za mkw. za miesiąc.
W latach 2016–2017 deweloperzy oddadzą w Polsce ok. 700 tys. mkw. biur. – Aktywność deweloperska nadal jest bardzo silna zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Podobnie popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe pozostaje na wysokim poziomie, gdyż mamy do czynienia z „rynkiem najemcy". Jeśli czynniki zewnętrzne związane ze stabilnością gospodarczą nie wpłyną na wyhamowanie tego rynku, czeka nas kolejny rekordowy rok w sektorze nowoczesnych powierzchni biurowych – mówi Kamila Wykrota, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych Cushman & Wakefield.

a