piątek, maj 10, 2024
Follow Us
poniedziałek, 30 maj 2011 13:49

Nie przeszkadzać innowacyjnym

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie przeszkadzać innowacyjnym www.sxc.hu

Jak już informowaliśmy 1 czerwca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się Forum Młodych Przedsiębiorców „Młodzi Innowacyjni”.

{jumi [*4]}Wydarzenie, zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą, ma na celu stworzenie młodym, odważnym przedsiębiorcom możliwości swobodnego wyrażenia swoich uwag i opinii dotyczących przestrzeni finansowej, gospodarczej i społecznej, w której działają. W tym roku odbędzie się ono pod hasłem: Nie przeszkadzać! Forum skierowane jest do wszystkich, którzy poprzez innowacyjne działania chcieliby osiągnąć sukces w biznesie. Spotkanie będzie także okazją do dyskusji na temat problemów, jakie napotykają młodzi przedsiębiorcy  i co ich zdaniem należy zrobić, aby zapewnić optymalne warunki rozwoju gospodarczego i jak najszybciej znieść ograniczenia hamujące wdrażanie nowych rozwiązań. Forum zainaugurują wystąpienia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz prof. Leszka Balcerowicza, który odpowie na pytanie „Od czego zależy innowacyjność gospodarki?”. Dyskusja w trakcie Forum odbywać się będzie w ramach trzech paneli: Biznes, Rozwój, oraz Finanse. Uczestnikami paneli będą znani naukowcy, politycy, przedstawiciele administracji państwowej oraz przedsiębiorcy. Specjalnie dla uczestników przygotowane będą także stanowiska do konsultacji z ekspertami, którzy m.in. wprowadzać będą tajniki prawa gospodarczego, wyjaśnią jak skalkulować ryzyko biznesowe, pokażą też, jak efektywnie prowadzić biznes w sieci.

Co hamuje rozwój młodych, innowacyjnych firm w Polsce? Bez wątpienia wymienić tu należy problemy trapiące wszystkich polskich przedsiębiorców, a więc m.in. bariery w dostępie do finansowania, nieprzyjazny klimat biznesowy, ale także nie zawsze przyjazna administracja. To nie wszystko. Poważną barierą jest dążenie młodych Polaków do pracy w zawodzie za wszelką cenę. Według badań Deloitte aż 75,5 proc. Polaków podejmuje pierwszą pracę lub praktyki związane z kierunkiem studiów w celu zdobycia doświadczenia. Przykładowo na Litwie tylko 24,4 proc. Takie zjawisko powoduje istotne ograniczenie potencjału i obszaru możliwych działań innowacyjnych. Młodzi Polacy, nawet za cenę niskiego wynagrodzenia wybierają pracę na etacie, co dodatkowo hamuje możliwość wdrażania własnych, innowacyjnych pomysłów. Tymczasem dla nowozałożonych firm przez dwa lata obowiązuje preferencyjny system opłacania składek na ubezpieczenia społecznie, istnieje możliwość otrzymania dofinansowania z Urzędu Pracy, funduszy samorządowych czy UE (np. Europejski instrument mikrofinansowy) – przypomina Krajowa Izba Gospodarcza. Polskie szkoły (nie tylko szkoły wyższe ale również szkoły zawodowe) nie przygotowują młodych ludzi do prowadzenia własnych firm. Po ukończeniu szkoły młodzi ludzie, nawet jeżeli mają dobre pomysły, nie są w stanie przygotować business planu i zorganizować własnej działalności gospodarczej, w konsekwencji nie mogą liczyć na pomoc finansową czy to z UE czy z Urzędu Pracy czy z banku.

Dużą barierą jest także brak odpowiedniego przygotowania do prowadzenie biznesu. Młodzi przedsiębiorcy nie są przygotowani do prowadzenia skutecznych negocjacji i działań promocyjnych. Brakuje także praktycznych szkoleń – symulacji biznesowych – opartych o trening personalny (tzw. umiejętności miękkie). To utrudnia pozyskiwanie funduszy chociażby z joint-venture. W konsekwencji młodzi Polacy zakładają firmy rzadziej niż ich rówieśnicy z innych krajów tzw. nowej UE (wzrost zainteresowania własną firmą jest w Polsce jest dwukrotnie niższy niż na Litwie). Młodzi przedsiębiorcy nie potrafią wyszukiwać nisz rynkowych, co mogłoby znacząco poprawić warunki rozpoczynania nowego przedsięwzięci finansowego. KIG zwraca uwagę na niedobór specjalistycznych podmiotów, które mogłyby nieodpłatnie lub za niską odpłatnością oceniać szanse powodzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań. Kwestią do dyskusji jest, czy powinny to być inkubatory przedsiębiorczości działające przy uczelniach, czy inne podmioty. Szczegółowy program Forum na stronie:http://www.minnowacyjni.pl.

{jumi [*9]}

a