czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
poniedziałek, 12 wrzesień 2011 17:20

III Forum Regulatorów Europy Centralnej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
III Forum Regulatorów Europy Centralnej www.sxc.hu

15-16 września br. w Warszawie spotkają się przedstawiciele regulatorów rynków mediów elektronicznych z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Serbii, którzy w grudniu 2009 r. utworzyli Forum Organów Regulacyjnych Europy Centralnej.

{jumi [*4]}W spotkaniu uczestniczyć będą także obserwatorzy z Belgii, Cypru,  Portugalii i Słowenii. Gospodarzem Forum jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Podpisane 10 grudnia 2009 r. w Pradze Memorandum Porozumienia ustanawiające Forum Organów Regulacyjnych Europy Centralnej (CERF) ma na celu współpracę i wymianę informacji pomiędzy państwami-sygnatariuszami, szczególnie w  sprawach związanych z  dyrektywą  o audiowizualnych usługach medialnych. Dyrektywa zaleca państwom członkowskim Unii Europejskiej ścisłą współpracę ich właściwych organów regulacyjnych we wszystkich dziedzinach, które koordynuje m.in. z uwagi na wpływ, jaki przekazy nadawców mających siedzibę w jednym państwie członkowskim mogą mieć na odbiorców w innym państwie członkowskim. Memorandum Porozumienia przewiduje stałe robocze kontakty, wymianę doświadczeń,  a także  wyjaśnianie kwestii spornych oraz reagowanie na skargi i treści przekazów, które pojawią się w państwach będących stronami porozumienia. Pierwsze, założycielskie spotkanie CERF odbyło się w Pradze. W ub.r. sygnatariusze spotkali się w Budapeszcie. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

III Forum CERF poświęcone będzie wymianie doświadczeń i działań podejmowanych przez regulatorów w stosowaniu przepisów dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych dotyczących m.in.: zasad emisji ogłoszeń własnych nadawcy i autopromocji, monitorowania wybranych zapisów dyrektywy oraz problemom tzw. kanałów zdelokalizowanych. Drugi dzień spotkania dotyczyć będzie problematyki cyfryzacji telewizji i radia, usług telekomunikacyjnych o podwyższonej opłacie w przekazach telewizyjnych i radiowych oraz stosowaniu zasad must carry i must offer. Współpraca regionalna w ramach CERF ma praktyczne zastosowanie także dla  Polski m.in. w związku ze zmianą jurysdykcji np. na brytyjską czy czeską, niektórych zagranicznych nadawców telewizyjnych oferujących programy w języku polskim. Praktyka wykazała, że współpraca z czeskim regulatorem w zakresie tzw. zdelokalizowanych nadawców jest konstruktywna i ułatwia rozwiązywanie kwestii spornych wynikających z ewentualnych naruszeń prawodawstw obu krajów. Obecnie do CERF należą Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Serbia.

{jumi [*9]}

a