poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 127.
wtorek, 28 październik 2014 13:58

Małe jest piękne Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ambasador Georges Faber ambasador Georges Faber fot. www.luksemburg.msz.gov.pl

Luksemburg to relatywnie niewielki kraj, ale z bardzo bogatą kulturą i historią, a także z nowoczesną gospodarką. Do tego wiele go łączy z naszym krajem. Pod koniec października w ambasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburga odbyło się spotkanie, podczas którego opowiedziano wiele ciekawostek na temat tego kraju i jego licznych więzi z Polską.

Legendarnym założycielem Luksemburga był Zygfryd, który poślubił syrenę Meluzynę. Po tym, jak nie dotrzymał słowa danego małżonce, ta uciekła do niego i dotarła aż nad Wisłę. Historycznie, miasto Luksemburg powstało w 963 r. a jego władcy bywali potężni. Aż cztery razy sięgali po koronę cesarską, a Jan Luksemburski uważał się za króla Polski i kłócił się o koronę z Władysławem Łokietkiem. Położenie Luksemburga bywało też jego przekleństwem. Jednak jeden z mniejszych narodów świata istnieje już ponad tysiąc lat i zachował swój język i specyfikę. W XIX w. Luksemburg i Niderlandy były związane unią personalną wspólnego władcy i w rezultacie mają podobne flagi (trzy pasy – czerwony biały i błękitny). Oba państwa były członkami założycielskimi Unii, a wśród 11 ojców założycieli dwóch było Luksemburczykami - Robert Schumann i Joseph Bech. Miasto Luksemburg jest siedzibą wielu unijnych instytucji.

 

Luksemburg jest jedną ze współczesnych dziedzicznych monarchii konstytucyjnych, jest natomiast jedynym na świecie Wielkim Księstwem. Aktualnym monarchą, a więc szefem państwa, jest Jego Królewska Wysokość Wielki Książę Henryk. Narodowym językiem jest luksemburski, a językami administracyjnymi – luksemburski, niemiecki i francuski. Populacja Luksemburga to niewiele ponad 500 tys. osób, z czego prawie połowa to cudzoziemcy -największa grupa pochodzi z Portugalii (18% populacji), a Polacy są dziewiątym miejscu (5000 osób). Wszyscy obywatele Luksemburga mogliby więc zasiedlić Poznań. Z drugiej strony, ma jeden z najwyższych PKB per capita w świecie, jest jednym z największych globalnych centrów finansowych i ma najwięcej restauracji z gwiazdkami Michelin na mkw. Wśród gwiazdkowych kucharzy od 17. lat znajduje się LéaLinster, pierwsza i jedyna kobieta, która zdobyła złoty medal w konkursie Bocused’Or. Dodatkowo Luksemburczycy znani są z doskonałego wina, pomimo, iż słynna „Winna droga – Routeduvin” ciągnie się jedynie przez 42 km.

Największą atrakcją turystyczną Luksemburga pozostaje niezmiennie średniowieczny zamek w Vianden. W tej samej miejscowości znajduje się muzeum Victora Hugo, który przez pewien czas XIX wieku tam mieszkał. Dodatkowo, w Luksemburgu urodził się jeden z ojców współczesnej fotografii, Edward Steichen (amerykański fotografik, malarz, kurator), który w latach 50’, w nowojorskiej MoMA zorganizował wystawę pt. „Family of Men”. Dziś na stałe znajduje się ona w luksemburskim Clervaux. Od chwili sprowadzenia jej na północ Luksemburga zwiedziło ją ok. 10 mln osób i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z Luksemburga nadawane było Radio Luksembourg, niezmiernie popularne wśród młodzieży w latach 60’ i 70’, które dla młodych zza Żelaznej Kurtyny, w czasach zimnej wojny stanowiło okno do wolnego świata, most do młodzieżowej kultury Zachodu.

Wraz ze schyłkiem przemysłu stalowego w latach 70. Wielkie Księstwo zaczęło rozwijać nowe sektory gospodarki, jak np. finanse, czy telekomunikację. Dziś Luksemburg jest nr 1 w strefie Euro w bankowości prywatnej i drugim na świecie centrum funduszy inwestycyjnych. Rozwija też nowe sektory jak logistyczny, zdrowia, zielonych technologii, technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. To właśnie w Luksemburgu, prawie 30 lat temu, powstał globalny lider usług telekomunikacyjnych i satelitarnych SES ASTRA. Siedzibą firmy jest Château de Betzdorf, wcześniejsza rezydencja Wielkiego Księcia Luksemburga. Obecnie SES Astra ma już ponad 50 satelitów telekomunikacyjnych, a sygnał przez nie transmitowany obejmuje zasięgiem 99% światowej populacji. Firma od samego początku stawiała na najnowsze rozwiązania technologiczne, dziś przeciera szlaki dla formatu Ultra HD.

Spotkanie „Tête-à-tête z Luksemburgiem” z udziałem ambasadora Luksemburga, Georgesa Fabera oraz Marcina Ornass-Kubackiego, prezesa ASTRA CEE odbyło się w ambasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburga przy ul. Słonecznej 15 w Warszawie.

a