środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 16 marzec 2011 11:42

Program atomowy należy kontynuować

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Elektrownia jądrowa w czeskim Temelinie Elektrownia jądrowa w czeskim Temelinie www.sxc.hu

Instytut Globalizacji (IG) uważa, że nie ma związku między katastrofą w elektrowni Fukushima w Japonii, a przygotowaniami naszego kraju do budowy pierwszych dwóch elektrowni jądrowych.

{jumi [*4]}Instytut z niepokojem śledzi wypowiedzi niektórych mediów i skrajnych organizacji ekologicznych próbujących wykorzystać tragedię w Japonii do zahamowania bądź zaniechania budowy w Polsce elektrowni jądrowych. - Jakkolwiek kwestie bezpieczeństwa w energetyce jądrowej są nadrzędne i powinny być zawsze pieczołowicie badane, nie istnieje logiczny związek między problemami elektrowni Fukushima a projektem przewidzianym dla Polski - zwraca uwagę Tomasz Teluk, prezes IG.
Jego zdaniem w Polsce nie istnieje zagrożenie katastrofami naturalnymi takimi jak w Japonii, z racji położenia geograficznego naszego kraju . - Nie możemy spodziewać się, ani tsunami, ani trzęsienia ziemi w takiej skali - tłumaczy Teluk. Wg IG za większym bezpieczeństwem projektu polskiego przemawiają także względy technologiczne. Elektrownia Fukushima została ukończona przed 40 laty. Obecne technologie są nieporównywalnie bezpieczniejsze o tych sprzed blisko pół wieku. Przy inwestycjach w Polsce bierze się pod uwagę technologie trzeciej generacji III i III +, których zabezpieczenia są tak dopracowane, że reaktory są w stanie przetrwać nawet bezpośredni atak terrorystyczny np. zderzenie z samolotem.
Według ekspertów instytutu, katastrofa w Japonii nie zahamuje rozwoju energetyki jądrowej na świecie. Prowadzonych jest zbyt wiele inwestycji, aby z nich zrezygnowano. Ponadto paliwo jądrowe jest jedynym surowcem, który gwarantuje ciągłość wytwarzania energii na masową skalę przez kilkaset kolejnych lat. IG twierdzi, iż energetyka jądrowa, wbrew nieodpowiedzialnym wypowiedziom radykalnych ekologów pojawiających się w mediach, jest współcześnie najbezpieczniejszą dla środowiska naturalnego i ludzi, najtańszą i najbardziej efektywną metodą pozyskiwania energii elektrycznej.

{jumi [*9]}

a