niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
poniedziałek, 19 wrzesień 2011 07:05

Świat rośnie, polska gospodarka słabnie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Świat rośnie, polska gospodarka słabnie www.sxc.hu

Nasz kraj nie rozwija się tak dynamicznie jak dotychczas – wynika z najnowszego Rankingu Instytutu Globalizacji oceniającego najszybciej rozwijające się państwa świata.

{jumi [*4]}Pozycja naszego kraju pogorszyła się o trzy miejsca, ale wciąż znajdujemy się w elitarnym klubie 30. najlepiej rozwijających się państw globu. Znacznie lepiej w ostatnim roku radzili sobie Czesi i Węgrzy (odpowiednio awans o pięć i cztery miejsca). W czołówce zestawienia znalazły się kraje azjatyckie: Singapur (1 miejsce), Hong Kong (3) i Chiny (4). Najsilniejsze i najbardziej dynamiczne gospodarki europejskie to Niemcy (2), Holandia (5) i Szwajcaria (8). Ranking obejmuje 50 najważniejszych gospodarek świata. - Pozycja Polski jest stabilna, ale nasz kraj nie wykorzystuje w pełni potencjału, jakim jest wolny handel i swoboda gospodarcza – ocenia ekonomista Marek Łangalis, autor raportu. W 2010 r., z którego zostały pobrane wszystkie dane do obecnej edycji rankingu, wiele państw zanotowało solidne odbicie w stosunku do kryzysowego 2009 r. W poprzedniej edycji zaledwie 10 państw z rankingu zanotowało wzrost gospodarczy, w obecnej aż 44. W stosunku do 2009 r. większość wskaźników uległa znacznej poprawie. PKB na osobę zwiększyło się symbolicznie z 24 059 USD na osobę do 24 881 USD (jest to tylko o 73 dolary więcej niż w 2008 r.). Minimalnie spadło średnie bezrobocie z 8,9 do 8,8 proc. Średni deficyt sfery publicznej wśród badanych państw spadł z 4,9 do 4,6 proc. Znacznie poprawiły się obroty handlu zagranicznego. Pomimo większych obrotów handlu zagranicznego nie wróciła koniuktura na inwestycje zagraniczne. W badane państwa zainwestowano 11,5 mld USD (rok wcześniej 17,2 mld USD). Na minus należy również zapisać znaczny wzrost cen, średnia inflacja wyniosła aż 4,8 proc. (rok wcześniej 3,4 proc.).

Ranking Instytut Globalizacji przygotowywany jest od trzech lat. – Nasz ranking różni się od innych tego typu zestawień tym, że nie bazuje na kryteriach uznaniowych, lecz na analizie zmian dynamiki głównych wskaźników ekonomicznych takich jak PKB, inflacja, bezrobocie, import czy eksport – tłumaczy ideę rankingu Tomasz Teluk, prezes Instytutu.

{jumi [*9]}

a