niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
czwartek, 24 maj 2012 10:06

Złota Trójka: Warszawa, Kraków i Wrocław

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Złota Trójka: Warszawa, Kraków i Wrocław www.sxc.hu

Polska robi światową karierę. Liczba miejsc pracy w branży nowoczesnych usług dla biznesu przekroczy 100 tysięcy do końca 2012 r.

Według ostatniego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w Polsce, Jones Lang LaSalle i Hays oraz Baker & McKenzie, 40 proc. zasobów biurowych w Krakowie i Łodzi zajmują firmy reprezentujące ten sektor. W ostatnim roku Polska umocniła swoją markę w Europie i szerzej – na świecie jako miejsce pod inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Została dostrzeżona nie tylko przez przedstawicieli globalnych korporacji i organizacji branżowych, ale i międzynarodowe grupy analityczne. W 2011 r. grupa Everest uznała Polskę za najbardziej dojrzałą lokalizację offshoringową w Europie i jedną z pięciu czołowych na świecie. Hackett Group zidentyfikował Polskę jako jeden z krajów najczęściej wskazywanych przez inwestorów zagranicznych pod projekty offshoringowe, a Tholons zaklasyfikował Kraków na 11. miejscu najbardziej atrakcyjnych aglomeracji outsourcingowych na świecie. Silną pozycję Polski potwierdzają także analizy ABSL, z których wynika, że centra usług biznesowych w Polsce generują niemal 40 proc. z ogólnej puli etatów w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE).

Jacek Levernes, Prezes ABSL, komentuje: - W branży nowoczesnych usług biznesowych w kraju pracuje dziś ponad 85 tys. specjalistów, czyli o 50 proc. więcej niż w 2009 r, przy czym liczba miejsc pracy w tej branży w Polsce przekroczy 100 tys. do końca br. Polska notuje wysoki wzrost w tym zakresie, i co ważne, coraz bardziej zaawansowane operacje i procesy są przenoszone do naszego kraju, który efektywnie konkuruje już o projekty outsourcingowe z takimi potęgami jak Indie czy Chiny. I jest już w pierwszej piątce najważniejszych lokalizacji na globalnej mapie usług.

Nadal w ścisłej czołówce globalnych firm z sektora pozostaje tzw. „złota trójka”, czyli Warszawa, Kraków i Wrocław. To te miasta generują największą liczbę etatów. Krakowskie centra usług zatrudniają łącznie ok. 20 tys. pracowników (23 proc.), a warszawskie (17 proc.) i wrocławskie (15 proc.) - po 10 tys. W ciągu ostatnich kilku miesięcy swoją pozycję na lokalnym rynku wzmocniły Trójmiasto i Poznań. W Poznaniu w 2011 r. zainwestowały takie koncerny jak McKinsey & Company czy Samsung. Z kolei w Trójmieście, które na początku tego roku zostało okrzyknięte „wschodzącą gwiazdą outsourcingu” pojawiły koncerny jak Bayer, OIE Support czy Metsa Group. W siedmiu największych aglomeracjach tj. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Metropolii Śląskiej, Trójmieście i Poznaniu ulokowanych jest ponad 80 proc. wszystkich centrów usług w Polsce. Wynika to przede wszystkim z mocnych ośrodków akademickich w tych miastach oraz szerokiej dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej, która różni się jednak pomiędzy poszczególnymi ośrodkami miejskimi.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu odgrywa strategiczną rolę w rozwoju rynku nieruchomości biurowych w Polsce, w szczególności poza stolicą, która z racji swojej funkcji jest zdecydowanie bardziej zdywersyfikowana. Jones Lang LaSalle szacuje, iż branża outsourcingowa zajmuje łącznie 800 tys. mkw. w Polsce, najwięcej wśród nowoczesnych zasobów w Krakowie i Łodzi (40 proc.), dalej we Wrocławiu, Katowicach, Trójmieście i Poznaniu.

{jumi [*9]}

a