poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13062.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13062
sobota, 04 maj 2013 11:14

Jarosławiec przed sezonem Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jarosławiec przed sezonem Fot.: Alicja Micuła

Jarosławiec przygotowuje się do kolejnego sezonu. Największym ośrodkiem jest tu Panorama Morska, której Aquapark cieszy się wielkim powodzeniem wśród wczasowiczów, ale morze w tej części wybrzeża jest wyjątkowo czyste, a mikroklimat specyficzny. Mimo porannego mrozu, który wybiela szronem trawę, w kwietniu nad Bałtykiem jest również pięknie.

Aquapark często wygrywa z Bałtykiem, bo woda w basenach jest podgrzewana, ale plaże w Jarosławcu należą bez wątpienia do najpiękniejszych. Jak na razie gwarne latem miejsca wyglądają jakby były opuszczone, ale wiele jest sprzątanych, a niektóre już działają. Kwiecień w tym roku nie należał do najcieplejszych i tylko nieliczni korzystali z uroków plaży, ale pierwsi odważni już byli. Często na jarosławskiej plaży można znaleźć bursztyn.

Z Jarosławca można wybrać się na wspaniałą wycieczkę rowerową, podglądając po drodze bociany lub żurawie, których jest tu naprawdę dużo. Ścieżka rowerowa, zbudowana z wykorzystaniem środków unijnych, wiedzie wśród lasów, nad jeziorem lub przez malownicze miejscowości. Również dzięki środkom z Unii Europejskiej zbudowano pomosty, z których można podziwiać jezioro Wicko i liczne w okolicy wiatraki. Często zresztą tylko rower jest pewien, ponieważ komunikacja publiczna jest słabo dostępna, a informacja o niej nierzadko znika zaraz po jej umieszczeniu.

Jarosławiec po raz pierwszy w źródłach historycznych pojawił się w 1459 roku, wymieniany jako własność książąt zachodniopomorskich. Położona między Darłowem a Ustką wieś, otoczona lasami i dwoma dużymi jeziorami, liczy sobie ok. 320 osób stałych mieszkańców. Oprócz miejsca wypoczynku jest również portem rybackim, dzięki czemu świeże ryby są tu zawsze dostępne. Powracające z połowów kutry rybackie wyciągane są grubymi, stalowymi linami na plażę.

Pierwszą latarnię w Jarosławcu zbudowano w 1830 r. w odległości około 400 m od brzegu morza, ale okazało sie, że jej światło przesłania las. W 1835 r. zdecydowano o budowie nowej latarni o wysokości 33,3 m, która jest dziś atrakcją turystyczną Jarosławca. Starą latarnię po przebudowie przeznaczono na mieszkania dla latarników. Światło nowej latarni zapłonęło w lipcu 1838 roku. Początkowo było to piętnaście lamp na olej rzepakowy, które na początku XX w. zastąpiono oświetleniem gazowym, a od 1908 r. elektrycznością. Obecne oświetlenie - cztery panele obrotowe z żarówkami reflektorowymi - zainstalowano w 1975 roku. Światło latarni w Jarosławcu widoczne jest z odległości 23 mil morskich. Wraz z budynkami gospodarczymi została ona wpisana do rejestru zabytków. Latem można ją zwiedzać w godz. 10-20.

{gallery}13062{/gallery}
Klif w Jarosławcu, największy na całym wybrzeżu środkowym, ciągnie się na długości około 2 km, a jego wysokość dochodzi do 45 m. Jego dalekie wysunięcie w morze zapewnia najczystszą klasę czystości wody na wybrzeżu. W okolicy Jarosławca można oglądać nieliczne już budynki o konstrukcji szachulcowej. Na Pomorzu w XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było budownictwo szkieletowe. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano tyczki, owijano je powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem na biało, a belki drewniane smarowano smołą. Tak budowano domy, zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Do dziś takie konstrukcje zachowały się w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica, Smołdzino, Wicko). Takie budownictwo było widocznym elementem architektonicznym również w miastach pomorskich w XIX i XX wieku. Obszar z tym charakterystycznym budownictwem został nazwany w 1998 roku "Krainą w kratę".

Atrakcje w okolicy: Jezioro Wicko - żeglowanie i windsurfing (2 km); Rodzinna trasa rowerowa Jarosławiec - Ustka; Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie; Swołowo - zagroda w kratę; Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku; Słowiński Park Narodowy - ruchome wydmy; Skansen w Klukach; Arboretum Leśne w Karnieszewicach.

Odległości do okolicznych miejscowości: Jezierzany (2,57 km), Rusinowo (3,49 km), Łącko (4,90 km), Darłowo (16 km), Ustka (20 km), Sławno (21 km), Dąbki (23 km).

www.ejaroslawiec.pl

www.pomorskie.eu

{jumi [*6]}

a