środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13640.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13640
wtorek, 11 czerwiec 2013 12:39

Brescia w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Brescia w Warszawie Fot.: Cezary Rudziński

W Warszawie swoje walory turystyczne zaprezentowało włoskie miasto i region Brescia.

We współpracy z Włosko-Polska Izbą Handlowo-Przemysłową, działająca od 10 lat spółka non profit Bresciatourism zajmująca się promowaniem w kraju i zagranicą turystyki regionalnej oraz 23 tamtejsze firmy i organizacje, w tym 21 hoteli i restauracji, zorganizowały w hotelu Sofitel Victoria workshop dla polskich branży turystycznej oraz prezentację dla mediów. Jest to region Italii znakomicie położony, oferujący różnorodne atrakcje turystyczne od wspaniałych zabytków kultury – Brescia w 2011 roku wpisana została na Listę Dziedzictwa UNESCO – poprzez tak sławne imprezy jak coroczne wyścigi historycznych samochodów „1000 Miglia", po sporty zimowe i różnorodne formy wypoczynku w pozostałych porach roku.
O skali popularności tej prowincji świadczą najlepiej liczby. Do dyspozycji gości jest tam jeden hotel 5* kategorii Lux, 10 pięcio-, 127 cztero- i 301 trzygwiazdkowych. W roku 2012 zarejestrowano 8,8 milionów turystów pobytowych, co stanowiło 1,5 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego oraz 2,2 mln zwiedzających – więcej o 3,6 proc. W przypadku turystów polskich w latach 2007-2011 nastąpiło przeszło podwojenie zarówno ich liczby, jak i spędzonych tam dni. Z 9.740 do 19.087 osób i z 48.655 do 101.502 noclegów. W roku ubiegłym liczby te trochę zmniejszyły się, odpowiednio do 17.605 i 89.100.
Gospodarze oczekują jednak, że w miarę ustępowania kryzysu, zainteresowanie turystów polskich przyjazdami i pobytami w tym regionie znowu zacznie dynamicznie wzrastać. Ma on bowiem silne atuty. Położony jest blisko – o godzinę jazdy samochodem od Mediolanu i Werony oraz niewiele dalej – 1,5 godziny jazdy od Wenecji. Niemalże na skrzyżowaniu europejskich autostrad łączących Francję z Austrią oraz Niemcy i Europę Środkową z Rzymem. Łatwy jest tam dojazd także koleją oraz samolotami dzięki lotniskom w Bergamo i Weronie – po 40 minut jazdy oraz w Mediolanie, w zależności z którego lotniska od 1 do 2 godzin.

{gallery}13640{/gallery}
Brescia znajduje się na trasie miast sztuki, obok tak sławnych jak Werona, Trydent, Bergamo, Mediolan, Mantua i Cremona, każdego z nich oddalonego o około godziny jazdy.
Równocześnie zarówno miasto i region, jak i tamtejsze jeziora Garda, Iseo i Idro, z których pierwsze uważane jest za najpiękniejsze w Europie, zapewniają znakomity i różnorodny wypoczynek, dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jeżeli chodzi o zabytki – które mogliśmy obejrzeć także na wyświetlonym filmie oraz w otrzymanych materiałach w języku polskim – to jest ich tam mnóstwo.
Najsłynniejsze trzy znajdują się na Liście UNESCO. To klasztor Santa Giulia i obszar archeologiczny Kapitolu w wykopalisku „Longobardowie we Włoszech" w Bresci. A warto wiedzieć, co podkreślono podczas prezentacji, że Longobardowie odegrali ogromną rolę w dziejach tego regionu. Podobnie jak Rzymianie, zabytki z czasów których, znajdujące się pod ziemią, zostały odkopane i wyeksponowane. Szczególnie cenne są odkryte freski – najlepiej zachowane i największe rzymskie na północy Włoch. Do 2015 roku, po odpowiednim ich zabezpieczeniu, znajdą się w tamtejszym muzeum.
Drugim z obiektów wpisanych, jako pierwsze włoskie wykopaliska, na Listę UNESCO są rysunki naskalne w Valle Camonica. Sięgają one okresu sprzed 10 tys. lat. Oprócz rysunków znajdują się tam również petroglify – pierwsze pismo o znaczeniu religijnym i społecznym. Trzecim z tych obiektów są prehistoryczne osady palafitowe nad jeziorem Garda. Wspomniałem już o wyścigach samochodowych Mille Miglia. Odbywają się one co roku od 1927 roku w połowie maja na liczącej 1600 km trasie Brescia – Rzym i z powrotem.
Uczestniczą w nich wyłącznie zabytkowe pojazdy, które już w przeszłości uczestniczyły w tej imprezie. W Muzeum Samochodów w Bresci znajduje się ponad 350 zabytkowych maszyn, co stanowi niebywałą atrakcję dla ich wielbicieli. Oprócz jezior i gór o każdej porze roku, region szczyci się też najwyższej jakości winami, kuchnią oraz olejem z oliwek. Smacznie zjeść tam można zarówno w restauracjach rekomendowanych przez przewodniki Michelina, jak i w zwykłych zajazdach i oberżach. Rewelacyjny smak mają podobno biszkopty produkowane z mąki samopszy, starożytnego zboża liczącego 23 tys. lat, niedawno odkrytego na nizinie w regionie Bresci.
Z win gospodarze polecają, określając je jako cudowne, białe Franciacorta, a także Lugana, Valtenesi i Garda Classico. Natomiast z czerwonych „Barolo do Lombardia". A jak wina, to oczywiście i sery. Zwłaszcza słynny Bagoss o szafranowo – żółtej barwie, produkowany według receptury benedyktyńskiej sprzed tysiąca lat. Wspomniałem też o oliwie. Chyba nie wszyscy wiedzą, że oliwa z oliwek z regionu Bresci znana pod dwiema markami Leccino i Casaliva uznane zostały ostatnio przez światowy przewodnik FLOS OLEI 2013 za najlepsze w świecie, w towarzystwie 20 innych.
Przedstawiciele regionu Brescia bardzo zachwalali również swoje termy i spa o niezwykłych właściwościach terapeutycznych. Szczególnie polecając Termy Sirmione nad jeziorem Garda i Termy Bario w Valle Camonica. Miłośnikom golfa zaś pola golfowe o 18 i 27 dołkach. Jest więc w czym wybierać i przebierać. Goście przywieźli też sporo bezpłatnych publikacji w języku polskim na temat turystyki i innych atrakcji regionu – okładki części z nich zamieszczamy, a na zakończenie workshopu i prezentacji prasowej przygotowali znakomitą degustację regionalnych specjałów.

{jumi [*6]}

a