wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
poniedziałek, 24 czerwiec 2013 13:46

Cerkiew w Powroźniku na liście Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Cerkiew w Powroźniku na liście www.beskidsadecki.pl

Na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał 21 czerwca nowe zabytki z Małopolski. Wśród nich jest dawna łemkowska grekokatolicka cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki).

Drewniana cerkiew z 1604 roku pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego w Powroźniku jest najstarszą świątynią nie tylko w tym regionie, ale i w całych Karpatach. Pozostałe małopolskie świątynie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO to cerkwie: pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu, pw. św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych oraz pw. Opieki Bogurodzicy w Owczarach.
Obecnie Lista Światowego Dziedzictwa zawiera spis obiektów objętych szczególną ochroną UNESCO - ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą. Dotąd znajdowało się na niej 936 obiektów z 153 krajów, w tym 13 z Polski.

Świątynia zbudowana jest w stylu zachodniołemkowskim, w konstrukcji zrębowej. Składa się z trzech części – najszerszej nawy, węższego, zamkniętego prostą ścianą prezbiterium oraz babińca. Nad babińcem znajduje się wieża o konstrukcji słupowo-ramowej. Wieńczy ją podwieszana izbica oraz baniasty hełm. Podobne hełmy znajdują się nad nawą i prezbiterium. Nawę przykrywa dach namiotowy, łamany, natomiast prezbiterium kryje dach kalenicowy. Z boku znajduje się zakrystia, która przed przebudową stanowiła prezbiterium pierwotnej cerkwi. W jej wnętrzu zachowały się wspaniałe polichromie pochodzące z początku XVII wieku.

Wewnątrz cerkwi znajduje się pochodzący z połowy XVIII wieku ikonostas. Został on podzielony i w oryginalnym miejscu pozostał tylko rząd proroków i Deesis. Pozostałe części ikonostasu zostały ustawione przy tylnej ścianie prezbiterium. Wystroju dopełniają barokowe ołtarze – główny ze wstawionymi ikonami z pierwotnego ikonostasu, Mandylionem i ikoną przedstawiającą Koronację Matki Bożej oraz boczny z obrazem – Chrystus u Słupa. Warto zwrócić uwagę na wiszącą na ścianie najstarszą ikonę w cerkwi – Sąd Ostateczny. Z XVII wieku pochodzą także pozostałe wiszące na ścianach ikony.
www.beskidsadecki.pl

www.malopolskie.tv

{jumi [*6]}

a