środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/15957.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/15957
środa, 18 grudzień 2013 14:15

500 cudów natury w Polsce Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już wzięcie do ręki i przejrzenie tej księgi robi wrażenie. Pięknie ilustrowana okładka, ponad 2 kg wagi, a wewnątrz na niemal tysiącu stron kilkaset wspaniałych zdjęć wykonanych przez doświadczonych fotografików oraz interesujących opisów miejsc, które przedstawiają. Znakomity prezent pod choinkę, ale także leksykon, wiedzę z którego można czerpać długo.

I wykorzystywać ją do poznawania atrakcji naszego kraju. Tak można krótko opisać tę nowość wydawniczą Sportu i Turystyki – Muzy SA. Wydawnictwo na okładce zrobiło to jeszcze lapidarniej: „Bogato ilustrowany leksykon najwspanialszych polskich krajobrazów, roślin i zwierząt. Niezwykłe kompendium wiedzy nie tylko dla aktywnych turystów. Ponad 500 zdjęć wykonanych przez artystów fotografików".
– Położenie geograficzne i stan zachowania środowiska naturalnego – pisze autor we wstępie – stawia polską przyrodę w ścisłej czołowce wśród krajów Europy. I uzasadnia tę opinię wymieniając m.in. prawie 500 km wybrzeża morskiego z piaszczystymi wydmami, stromymi klifami, mierzejami i przybrzeżnymi jeziorami oraz kilkanaście tysięcy jezior zróżnicowanych pod względem wielkości, głębokości, składu chemicznego wody i żyzności. Największy i najbardziej naturalny kompleks torfowiskowy w Europie środkowej i zachodniej – Bagna Biebrzańskie.
Najcenniejszy, najlepiej zachowany las naturalny Europy – Puszcza Białowieska. Nie zapominając o wymienieniu wielu innych przyrodniczych i krajobrazowych walorów Polski. Na ogół powszechnie znanych, przynajmniej u nas. Nie da się już tego powiedzieć o uwzględnionych w leksykonie. W dokonanym przez autora wyborze właśnie tych, a nie innych 500 krajobrazów i miejsc, gatunków zwierząt i roślin, są zarówno bardzo znane, np. Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Śnieżka czy jezioro Gopło oraz dziesiątki innych, jak i niezliczone, których nazwy chyba większości czytelników nic nie mówią.
A dowiedzieć się o nich, oraz obejrzeć je na zdjęciach mogą w tym leksykonie. Gdy zapoznawałem się z nim, w pierwszej chwili drażnił mnie trochę układ alfabetyczny haseł. To, że np. Puszcza Jodłowa (w odwrotnej kolejności jej nazwy) sąsiaduje z paprocią Języcznikiem zwyczajnym. Dolina Pięciu Stawów Polskich (również pisana z Doliną na końcu, po przecinku), ma przed sobą Rezerwat Pierwos, a za sobą Dolinę Pilawy. Na rozłożonych stronach sąsiadują ze sobą Soplówka gałęzista (grzyb) i Sosny supraskie. Ale takie są wymogi przyjętego układu. A kto chce znaleźć to, co aktualnie go interesuje, może sięgnąć do Indeksu tematycznego.
Ma w nim do wyboru, z odsyłaczami na właściwe strony, również w układzie alfabetycznym nazw: Grzyby, Krajobrazy, Minerały i kamienie (tylko bursztyn i krzemień pasiasty), Rośliny oraz Zjawiska (też tylko dwa: Skrzemieniałe drewno i Widmo Brockenu). Na końcu tego leksykonu znajduje się również obszerny Słownik pojęć oraz Indeks haseł z krótką informacją czego one dotyczą. Np. Całowanie, Bagno. Butorza, rezerwat. W przypadku roślin, zwierząt, ptaków i owadów z ich nazwami łacińskimi. No i Bibliografia.
Jest to więc równocześnie kompendium wiedzy o prezentowanych cudach natury i zbiór najczęściej przepięknych zdjęć. Drukowanych nierzadko w postaci rozkładówek na dwu sąsiadujących ze sobą stronach. Autorem znacznej części tych zdjęć jest autor całego leksykonu. Ponadto kilkunastu innych fotografików. Pochodzą one również z archiwum wydawnictwa oraz Wikimedii Commons. W sumie jest to więc bardzo wartościowa i udana pozycja wydawnicza, którą z przyjemnością polecam uwadze Czytelników.

{gallery}15957{/gallery}
Chociaż na temat wyboru właśnie tych, a nie innych 500 haseł do tego leksykonu można oczywiście dyskutować. Sam autor stwierdził zresztą we wstępie, że dokonał ich subiektywnego wyboru na podstawie doświadczeń z 30 lat wędrówek po Polsce. Ja mam zastrzeżenie tylko do oprawy. Okładki są piękne, ale tylko kartonowe lakierowane. Przy tak grubej i ciężkiej książce już po paru jej otwarciach grzbiet zaczyna się marszczyć i łamać. Oczywiście okładka sztywna podniosłaby wagę i cenę tego leksykonu. Może jednak warto było ją zastosować? Lub dać nabywcy wybór: dwa warianty okładek w różnych cenach.

500 CUDÓW NATURY W POLSCE KTÓRE WARTO W ŻYCIU ZOBACZYĆ. Autor: Paweł Fabijański. Wydawnictwo Sport i Turystyka – MUZA SA. ISBN 978-83-7758-490-3; Wydanie I, Warszawa 2013, str. 958, cena 99,99 zł.

 

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Sport i Turystyka - Muza SA
  • Język: polski
  • Gatunek: leksykon
  • ISBN: 978-83-7758-490-3
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2013_12_18

a