poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17391.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17391
sobota, 19 kwiecień 2014 06:42

Turki wielkanocne Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Turki wielkanocne Fot.: Grzegorz Micuła

Od Wielkiego Piątku w wielu wioskach w Dolinie Sanu pojawiają się dziwni wojacy. Trzymają straż przy Grobie Pańskim, asystują księdzu, a w Niedzielę Wielkanocną całe ich oddziały w pełnym rynsztunku biorą udział w mszy świętej.

W Gniewczynie Łańcuckiej są aż dwa oddziały umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy z dowódcami i orkiestrą, jedni ubrani są w granatowe uniformy i uzbrojeni w szable, drudzy w strojach koloru khaki mają drewniane karabiny. Wszyscy przepasani są biało-czerwonymi szarfami, a na głowach mają ułańskie czaka ze srebrnymi orłami.
Malowniczy wojacy po nabożeństwie demonstrują na pobliskiej łące pokaz musztry i rywalizują ze sobą wykonując wymyślne figury w rytm skocznych, wojskowych melodii. Widzowie tej barwnej parady nazywają wojaków "Turkami", chociaż ci wcale nie przypominają tego azjatyckiego ludu.

{gallery}17391{/gallery}

Turki z Radomyśla nad Sanem umundurowani są w niebieskie dwurzędowe kurtki z efektownymi epoletami oraz czerwone szarawary. Przepasani są biało-czerwonymi szarfami, a na głowie mają okrągłe czapki bez daszków, ozdobione z przodu pękiem kogucich i bażancich piór, poniżej których umieszczono dystynkcje: półksiężyc i gwiazdę. Uzbrojeni są w szable. Na czele oddziału stoi odziany w kapę komendant, zwany Baszą, z przyprawioną długą brodą.
Turki trzymają straż przy Grobie Pańskim i uczestniczą w święceniu jadła, ognia i wody, a w niedzielę odbywają pokaz musztry oraz wędrują przez wieś od domu do domu. Basza składa gospodarzom życzenia, otrzymując w zamian datki w naturze bądź pieniądzach.
Podobne oddziały spotkać można w innych wioskach i miasteczkach Rzeszowszczyzny: w Woli Rzeczyckiej, Majdanie Zbydniowskim, Starej Sarzynie, Giedlarowej, Grodzisku Dolnym, Leżajsku i Pruchniku, a także innych rejonach Polski - w okolicach Łęczycy i w Krakowskiem. Różnią się umundurowaniem i rodzajem musztry. Wszystkie te wojska pojawiają się w Wielki Piątek, aby trzymać straż przy Grobach Chrystusa wystawianych w kościołach. Zwyczaj ten wiąże się z misteriami wielkanocnymi wprowadzonymi w średniowieczu przez rycerzy - zakonników, strażniów Grobu Bożego, tzw. Bożogrobców.

a