poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
poniedziałek, 20 kwiecień 2015 00:00

Szlakiem lubuskich winnic Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szlakiem lubuskich winnic http://winobranie.zgora.pl

Jedne z najstarszych polskich winnic znajdują się w województwie lubuskim. Tamtejsi winiarze oprowadzając turystów po swoich winnicach opowiadają o produkcji wina, częstując dobrym, polskim winem. Chcącym mieć namiastkę winnicy w swoim ogródku sprzedają sadzonki winogron.

Jedna z nich, Winnica Miłosz (www.winnicamilosza.com.pl) zaprasza na degustacje, szkolenie dotyczące uprawy winorośli i samej winifikacji. Właściciele oprowadzają po winnicy i zapraszają do piwnicy winiarskiej. W sąsiedztwie, na malowniczych stokach powstaje największa w Polsce winnica w Zaborze. W pobliżu znajduje się barokowy pałac, który należał do syna hrabiny Cosel Fryderyka Augusta.

Winnica Julia (www.winnicajulia.pl) w swojej ofercie ma krótki wykład o winogrodnictwie, winiarstwie, tradycji oraz przyszłości polskiego winiarstwa oraz degustację. Tutaj też mozna obejrzeć największy, już czwarty obiekt Parku Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. Z kolei wino z winnicy Kinga (www.winnicakinga.pl) zostało wpisane na liste produktów tradycyjnych. Winnica Kinga otwiera sezon turystyczny zawsze na „Majówkę". Winnica na Leśnej Polanie (www.winnicanalesnejpolanie.pl) oczekuje turystów począwszy od pierwszego maja, a skończywszy na tygodniu zielonogórskiego „Winobrania".

Coraz większego znaczenia nabiera Winnica Pałacu Mierzęcin (www.palacmierzecin.pl), gdzie można uczestniczyc w  jesiennym winobraniu lub Winnica Pałacu Wiechlice, położona w wielohektarowym parku z ponad 200. letnim drzewostanemi stawem rybnym. Wizyta w Winnicy w Muzeum Etnograficznym (www.muzeumochla.pl) może być z kolei okazją do zwiedzenia skansenu w Ochli i skorzystania z tematycznych ścieżek turystycznych.

Będąc w jedynym w Polsce Muzeum Wina w Zielonej Górze (http://www.muzeumwina.pl/) mamy szanse poznać kolejne etapy rozwoju winiarstwa - od średniowiecza po czasy współczesne - ze szczególnym uwzględnieniem winiarstwa w Zielonej Górze. Na wystawie prezentowane są obiekty pochodzące z przedwojennego Heimatmuseum w Zielonej Górze oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej, uzupełnione zabytkami - darami z Muzeum Winiarstwa w Oppenheim. Wystawa ukazuje zarówno pracę na winnicy, jak i w piwnicy winiarskiej, zaprezentowany jest zatem pełen proces produkcji wina.

Jest też w Zielonej Górze miejsce historyczne na Osiedlu Malarzy - tutejsze winnice były tu jeszcze przed wojną. A największe Święto Wina w Polsce, w trakcie którego władzę nad miastem przejmuje Bachus, organizowane jest w Zielonej Górze od 150 lat. W tym czasie można wybrać się na jedną z okolicznych winnic i spróbować lokalnego trunku. Pobyt umilają liczne koncerty a na zakończenie święta podziwiać można barwny korowód.

Winobranie 2015

W dniach 5-13 września 2015 w Zielonej Górze odbędzie się kolejny raz Święto Winobrania. Miasto staje się wówczas jedną wielką sceną, nie brakuje wina i dobrej zabawy. Jak co roku na mieszkańców i turystów czekają liczne atrakcje m.in.: koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe, targi kolekcjonerskie, korowód uliczny i wiele innych. Nieodłącznym elementem Święta Winobranie jest przede wszystkim Jarmark Winobraniowy (5-13 września 2015), podczas którego ponad 500 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów rozkłada swoje stoiska w centrum miasta.

Więcej na: http://www.cit.zielona-gora.pl.

a