poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/1818.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/1818
piątek, 06 sierpień 2010 08:03

Weekend na zamku

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zamek krzyżacki w Rynie Zamek krzyżacki w Rynie Fot. Grzegorz Micuła

Ponad miasteczkiem Ryn, malowniczo położonym na przesmyku pomiędzy jeziorami Ołów i Ryńskim, wznosi się XIV-wieczny zamek krzyżacki. Warownia powstała tu pod koniec XIV wieku na miejscu drewnianego grodu Galindów.

{jumi [*4]}Zamek położony jest w pagórkowatym, malowniczo pofałdowanym terenie, pośród pięknych jezior, pełnych uroczych zatok i półwyspów.

Kiedy w 1378 roku ówczesny Wielki Mistrz Zakonny Winrych von Kniprode przybył do Rynu, aby zlustrować nowy zamek, do Malborka powrócił drogą wodną. Już wtedy Ryn miał połączenie z Bałtykiem. Jednym z pierwszych komturów był Konrad Wallenrod, bohater poematu Adama Mickiewicza.


Ówczesny zamek pełnił rolę warownego klasztoru zakonnego, siedziby władz prowincji i warowni rycerskiej. Pełnił także ważną role gospodarczą zaopatrując zakon m.in. ryby, miód i dziczyznę. Według legendy jezioro i zamek przypominały Krzyżakom rzekę Ren i tamtejsze zamki – stąd nazwa miasteczka. Mimo strategicznego położenia i grubych murów zamek został zdobyty przez powstańców Związku Pruskiego w połowie XV w.

W roku 1657 w odwet za poparcie Szwedów podczas „potopu" przez księcia elektora Ryn wraz z zamkiem został najechany i spalony przez Tatarów hetmana Gosiewskiego. 21 lipca 1723 roku króla pruski Fryderyk Wilhelm I nadał Rynowi prawa miejskie. W 1853 roku władze pruskie przebudowały zamek na więzienie.
Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w zamku więzienie i obóz. Po 1945 roku kiedy ziemie te wróciły do Polski w zamku mieścił się m.in. urząd gminy, dom kultury i biblioteka oraz muzeum regionalne.


W ostatnich latach zamek przebudowany został na luksusowy hotel i centrum konferencyjne – jeden z największych obiektów tego typu na świecie w średniowiecznym zamku. Czterogwiazdkowy Hotel Ryn dysponuje 143 pokojami i apartamentami o wysokim standardzie, nawiązującymi wystrojem do architektury zamku. Nowoczesne centrum konferencyjno-kongresowe składa się z 10 sal z tysiącem miejsc w tym jedna salą na 500 osób.

{gallery}1818{/gallery}


Goście mogą korzystać z Centrum Rekreacji z basenem, trzema saunami, jacuzzi, sali fitness i stołów do tenisa, trzytorowej kręgielni w Zbrojowni, strzelnicy z symulatorem laserowym oraz trzema stanowiskami łuczniczymi, a także Sali Myśliwskiej z dwoma stołami do bilarda a także z kortu tenisowego, wypożyczalni rowerów turystycznych, placu zabaw dla dzieci i Castle Night Club.


W podziemiach Zamku znajduje się Winiarnia, z własnym sommelierem, który dba o dobraną do potraw bogatą gamę win z cieszących się renomą winnic całego świata. Podczas romantycznej kolacji można się delektować specjalnością zamku „Winem Ryńskim", którego tajemnica tkwi w pieczołowicie pielęgnowanych recepturach i niezwykłym klimacie tego miejsca. W dwóch salach restauracyjnych – Wielkim Refektarzu i Refektarzu, serwowane są zarówno wykwintne potrawy kuchni staropolskiej, jak i dania kuchni regionalnej i europejskiej. Na zadaszonym dziedzińcu zamkowym odbywają się koncerty, turnieje rycerskie, biesiady szlacheckie, inscenizacje historyczne i wieczerze.
Latem na zamku odbywa się Festiwal Kultury Średniowiecza, koncerty muzyki kameralnej Concerto Castello, biesiady i turnieje rycerskie oraz widowiska historyczne. Zamek można też zwiedzać z przewodnikiem.
W miasteczku jest też okazały murowany wiatrak typu holenderskiego oraz XIX-wieczna kaplica ewangelicka i wieża ciśnień oraz odrestaurowany stary młyn

W okolicy jest mnóstwo atrakcji turystycznych m.in. w pobliskim Giżycku jest: twierdza Boyen, Muzeum fauny i flory, kościół ewangelicki z XIX w oraz ciekawy zabytek techniki - most obrotowy na kanale Łuczańskim, w Kętrzynie zamek krzyżacki z XIV w. oraz kościół św. Jerzego z XIV w., czy zamek biskupów warmińskich z XV w. w Reszlu. W Paprotkach jest grodzisko i cmentarzysko Galindów, w Popielnie rezerwat i hodowla Tarpanów, w Kadzidłowie rezerwat zwierząt, a w Leśniczówce Pranie nad Jeziorem Nidzkim Muzeum Literackie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Można też zwiedzić XIX w. zespół klasztorny staroobrzędowców w Wojnowie, a także hitlerowskie kwatery: Wilczy Szaniec w Gierłoży, Kwaterę Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach czy polową kwaterę Himmlera w Pozezdrzu. Można także odwiedzić sanktuarium maryjne w Świętej Lipce, barokowy zespół pałacowo - parkowy w Sztynorcie, czy ostoję żubrów w Wolisku, wybrać się na spływ rzeką Krutynią czy Kanałem Mazurskim z kilkunastometrowymi śluzami w Guji i Leśniewie.

Więcej informacji: www.zamekryn.pl

{jumi [*6]}

a