sobota, maj 11, 2024
Follow Us
poniedziałek, 20 październik 2014 00:00

Dolina środkowego Renu. Zamki, stare opactwa i słynne wina Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dolina środkowego Renu. Zamki, stare opactwa i słynne wina Fot.: http://www.germany.travel/ Grzegorz Micuła

Niemcy nie są uważane przez Polaków za kraj turystyczny. Traktujemy je jako kraj tranzytowy, jeździmy tu na zakupy i do pracy. Tymczasem jest tu mnóstwo zabytków, wspaniałe krajobrazy i ciekawa przyroda.

Po obu stronach Doliny Renu rozciągają się setki hektarów winnic, pól uprawnych i skaliste stoki wzgórz zwieńczonych zamkami lub ich ruinami. Niemiecki szlak winny ma długość 545 kilometrów. Wędrując wzdłuż niego odkrywać będziemy urocze miasteczka i bajkowe zamki, pałace, średniowieczne opactwa i romańskie kościoły, pić będziemy znakomite reńskie wina oraz delektować się smacznymi i lekkimi jak na Niemcy, lokalnymi potrawami.
Dolina środkowego Renu, pomiędzy Bingen a Koblencją, z historycznymi zamkami oraz skałą legendarnej dziewicy Lorelei wpisana została w 2002 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wycieczkę można zacząć w uniwersyteckim mieście Heidelberg, gdzie z gotycko-renesansowego zamku - z największą ponoć na świecie beczką na wino - roztacza się wspaniała panorama na miasto i dolinę Renu. W pobliskim Heppenheim obejrzeć można malownicze domy szachulcowe, a w Zwingenberg – gdzie wytwarzane są słynne białe wina zachowała się najstarsza w regionie, 700-letnia starówka.
W założonej jeszcze w czasach rzymskich Wormacji, znajduje się jedna z kilku wpisanych na listę UNESCO cesarskich katedr a okolice tego miasta, gdzie uprawia się migdały, figi, brzoskwinie a nawet kiwi, ze względu na łagodny klimat nazywane są Niemiecką Rivierą.
W Moguncji zmożna zwiedzić wzniesioną z czerwonego piaskowca, katedrę św. Stefana, jedną z cesarskich katedr obok Spiry i Wormacji, w której wnętrzu podziwiać można błękitne witraże Marca Chagalla. Warto zajrzeć również do muzeum wynalazcy druku Jana Gutenberga, który przyszedł na świat w tym mieście.
W założonym w 1116 roku słynnym klasztor Eberbach, kręcone były zdjęcia do filmu „Imię Róży". Miłośnicy wina powinni zatrzymać się w miasteczku Rüdesheim słynącym z licznych winiarni, zaś z opactwem w pobliskim Bingen związana była św. Hildegarda – słynna katolicka wizjonerka i mistyczka, uzdrowicielka, reformatorka religijna, kompozytorka muzyki religijnej i przeorysza tutejszego klasztoru benedyktynek.
Jadąc w kierunku Koblencji zobaczymy po drodze zamki Reichenstein i Sooneck, stojący na skalistej wyspie pośrodku Renu zamek Pfalzgrafenstein oraz Marksburg, jeden z najważniejszych zamków nad Renem, wybudowany w XII w., który miał chronić okoliczne kopalnie złota i srebra. Dzisiaj mieści się w nim muzeum będące jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Nadrenii jedno z największych archiwów poświęconych średniowiecznym zamkom w Europie, liczące 25 tysięcy woluminów!
Przed Koblencją jest jeszcze ponad stumetrowa skała mitycznej nimfy Lorelai. W mieście znanym od czasów rzymskich z handlu winem reńskim i mozelskim,znajduje się tzw. „trójkąt niemiecki", gdzie do Renu wpada rzeka Mozela. Stoi tu pomnik Cesarza Wilhelma I, który zjednoczył Niemcy. Ponad miastem, na ponad stumetrowej skale wznosi się potężna (ponoć druga co do wielkości w Europie), ponad tysiącletnia twierdza, do której podjechać można panoramiczną kolejką linową.

a