czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
wtorek, 16 grudzień 2014 17:38

Polska "Dolina Karpia" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jest w Polsce "Dolina Karpia" - historyczne zagłębie hodowli karpia. Oznaczonych zostało tam aż 30 miejsc związanych z gospodarką karpiową, która na tym terenie prowadzona jest nieprzerwanie od XIII wieku. Kompleksy stawowe należą do najstarszych i jednych z największych w naszym kraju ośrodków hodowli karpia.

Stawy hodowlane w "Dolinie Karpia" zajmują setki hektarów w dolinie Wisły, Skawy i Wieprzówki. "Dolina Karpia" to również oferta turystyczna oparta na zasobach środowiska naturalnego. Corocznym artystyczno-kulinarnym wydarzeniem, prawdziwym festiwalem tradycji i folkloru w roli głównej z karpiem jest Święto Karpia.

12 Lokalnych Grup Rybackich południowej Polski tzw. karpiowych z terenu sześciu województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego (Stowarzyszenie Dolina Karpia, LGR „Żabi Kraj", LGR Bielska Kraina, LGR „Dorzecze Soły i Wieprzówki", LGR „Opolszczyzna", LGR Świętokrzyski Karp, LGR Jędrzejowska Ryba, Krośnieńsko-Gubińska Grupa Rybacka, LGR „Dolnośląska Kraina Karpia", LGR Puszcza Sandomierska, LGR Między Nidą a Pilicą, LGR „Starzawa" ) postanowiło promować rybactwo śródlądowe i jego produkty poprzez szereg działań w ramach tzw. „Szlaku Karpia".

Kolorowe tablice informacyjne promują „Szlak karpia" na terenie sześciu województw, gdzie znajdują się obszary zależne od rybactwa. Promują też rybactwo śródlądowe oraz jego produkty, w szczególności karpia, a także turystykę wędkarską.

Tutejsza ostoja ptaków o znaczeniu europejskim: Dolina Dolnej Skawy (PL125), obejmuje kompleksy stawów w Spytkowicach, Przerębie, Bugaju, oraz Stawy Monowskie, zajmując ok. 1500 ha powierzchni. Lęgną się tutaj między innymi: podgorzałka, ślepowron, mewa czarnogłowa i rybitwa białowąsa.

Dolina Karpia obejmuje obszar siedmiu małopolskich gmin: Zator, Brzeźnica, Osiek, Przeciszów, Polanka Wielka, Spytkowice oraz Tomice.http://pl.wikipedia.org/

Szlak Karpia

12 Lokalnych Grup Rybackich południowej Polski tzw. karpiowych z terenu sześciu województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego (Stowarzyszenie Dolina Karpia, LGR „Żabi Kraj", LGR Bielska Kraina, LGR „Dorzecze Soły i Wieprzówki", LGR „Opolszczyzna", LGR Świętokrzyski Karp, LGR Jędrzejowska Ryba, Krośnieńsko – Gubińska Grupa Rybacka, LGR „Dolnośląska Kraina Karpia", LGR Puszcza Sandomierska, LGR Między Nidą a Pilicą, LGR „Starzawa" ) postanowiło promować rybactwo śródlądowe i jego produkty poprzez szereg działań w ramach tzw. „Szlaku Karpia". Możliwość taką dała oś IV Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" (PO RYBY 2007-2013). W dniu 12 października 2011 roku 12 LGR-ów z terenu południowej Polski zawarło porozumienie na rzecz realizacji wspólnych zadań w ramach współpracy międzyregionalnej, wśród których należy wymienić cykl działań w ramach „Szlaku Karpia" identyfikującego miejsca związane z chowem i hodowlą oraz przetwórstwem tej ryby.

W ramach realizacji zadania opracowano oraz wydano kolorowe tablice informacyjne, które mają za zadanie promowanie „Szlaku karpia" rozciągającego się na terenie sześciu województw, gdzie znajdują się obszary zależne od rybactwa. W Dolinie Karpia, historycznego zagłębia hodowli karpia, oznaczonych zostało aż 30 miejsc związanych z gospodarką karpiową, która na tym terenie prowadzona jest nieprzerwanie od XIII wieku. Kompleksy stawowe należą do najstarszych i jednych z największych w naszym kraju ośrodków hodowli karpia.

Tablice mają promować rybactwo śródlądowe oraz jego produkty, w szczególności karpia, a także turystykę wędkarską. Karp to bowiem smaczna ryba – warto „pozostawać na jego szlaku".

 

A wśród miejscowych lokali gastronomicznych jest m.in. "Zajazd Łowisko" i restauracja "Karpik".

a