wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19808.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19808
środa, 07 styczeń 2015 00:00

Przewodniki Bezdroży: Praga - Travelbook Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Stolica Czech, Złota Praga, jedno z najpiękniejszych miast Europy, doczekała się kolejnego przewodnika. Nie pierwszego zresztą polskiego, gdyż obok Paryża i Rzymu, poświęcono jej chyba dotychczas najwięcej tego rodzaju wydawnictw. Najnowszy, w serii Travelbook'ów Bezdroży, jest jednym z najlepszych w niej, przynajmniej z tych, które otrzymałem i zrecenzowałem.

Autor: Aleksander Strojny, który wydał już wcześniej, również w Bezdrożach, świetny przewodnik „Praga. Złoty hrad nad Wełtawą" gwarantował jego odpowiednią jakość.
Co nie znaczy, że jest to przewodnik zupełnie bez wad. Ale o nich niżej. Główne jego walory, to ogromna i dobrze zaprezentowana wiedza autora o Pradze i historii Czech, dziejach nadwełtawskiej stolicy oraz jej poszczególnych zabytków i ciekawych miejsc. Ponadto plany omawianych części miasta, dobre kolorowe zdjęcia, a także włamane w tekst informacje monotematyczne. Większe dwu – czterostronicowe oraz mniejsze w ramkach. Na wewnętrznych stronach przedniej okładki znajduje się plan miasta, a ściślej głównych, polecanych turystom dzielnic.
Z zaznaczeniem fragmentów miasta znajdujących się na bardziej szczegółowych planach w poświęconych im częściach przewodnika. Natomiast na wewnętrznych stronach tylniej okładki umieszczono plan linii praskiego metra oraz schemat połączeń z jego stacjami pięcioma liniami autobusowymi z lotniska, z czasem dojazdu do nich. Przewodnik otwierają, podobnie jak pozostałe tej serii, „Atrakcje Pragi". Najciekawsze budowle, Najważniejsze miejsca, Najciekawsze muzea i galerie, Miejsca przyjazne dzieciom oraz, już bez tytułu, kilka innych atrakcji: piwa, czeskiej kuchni i kulturalnych.
Nad wyborem tych „naj" atrakcji można oczywiście dyskutować. Najciekawszymi, chyba nie tylko dla mnie, budowlami Pragi są jednak: Zamek, Brama Prochowa, Most Karola, Ratusz Staromiejski z zegarem Orlojem oraz Katedra św. Wita. A nie zaproponowane (obok katedry) przez autora Dom Miejski, Dom pod Czarną Madonną, Tańczący Dom i Willa Mullera. Chociaż, oczywiście i one są także ciekawe. A o wymienionych wyżej przeze mnie nie zapomniał on, umieszczając je jednak w gronie najważniejszych miejsc czeskiej stolicy. Wśród najciekawszych muzeów i galerii zabrakło mi uwzględnienia szalenie ciekawych zbiorów sztuki dawnej w b. klasztorze św. Agnieszki, omówionych jednak we właściwym miejscu przewodnika.
Bardzo ciekawe, z mnóstwem przydatnych faktów, są informacje praktyczne z wieloma radami jak, w tym tanio, korzystając z promocji, dojechać lub dolecieć do Pragi, poruszać się po niej, gdzie jeść i spać. Jest również tradycyjny Informator A-Z oraz dobre Krajoznawcze ABC. Zawierające podstawowe, ale z mnóstwem także mniej znanych faktów, ciekawostek, anegdot itp. informacje o geografii i historii miasta oraz kraju. Podobnie o jego mieszkańcach i życiu codziennym, religii, języku oraz obszernie o kulturze, sztuce, literaturze i muzyce.
W głównej części przewodnika, „Zwiedzanie Pragi", autor proponuje poznawanie miasta według jego najważniejszych historycznych części: Stare Miasto, Mała Strana, Hradczany – oraz Zamek praski, Nowe Miasto, Wyszehrad oraz Okolice Pragi – Rotundy i ruiny a także Zielona Praga – parki i ogrody. Z planami, prezentacją historii poszczególnych dzielnic, z których cztery w przeszłości były odrębnymi miastami. A następnie propozycjami zwiedzania, chyba wszystkich najważniejszych w nich zabytków oraz innych ciekawych obiektów i miejsc. Z licznymi szczegółami i ciekawostkami.
M.in. dziejami charakterystycznych zabytków zachowanych do naszych czasów, informacjami o słynnych budowniczych i posiadaczach pałaców itp. Czyta się to świetnie, wyobrażam też sobie, znając to miasto nieźle od ponad pół wieku, jak doskonale można zwiedzać Pragę z tym przewodnikiem w ręku. Autor zachęca bowiem również do oglądania bardzo ciekawych, a mniej znanych i przeważnie pomijanych miejsc i obiektów w pobliżu proponowanej trasy spaceru. I ma na ich temat sporo do powiedzenia. Jak już wspomniałem, w tekście przewodnika są trzy obszerniejsze, dwu – czterostronicowe wkładki.
„Piwiarnie i gospody", „Co przywieźć z Pragi?" i „Miasto w Literaturze". W tej ostatniej są sylwetki wybitnych pisarzy i fragmenty ich opisów miasta. Bohumila Hrabala, Milana Kundery, Franza Kafki, Jana Nerudy i Angelo M. Ripellino. Zabrakło mi w tym gronie (oprócz oczywiście Jaroslava Haška) zwłaszcza Egona Erwina Kischa. Jednego z największych światowych reporterów lat tuż przed I wojną światową i okresu międzywojennego. Autora m.in. felietonów „Przechadzki praskie" oraz tomów reportaży „Z praskich ulic i nocy", „Opiekun dziwek" i „Przygody w Pradze". A miejsca które opisywał nadal istnieją i warte są poznania.
Wśród kilkunastu krótkich informacji w ramkach włamanych w tekst wymienię przykładowo: „Pochodzenie nazwy miasta"; „Tajemnica Pragi – Golem", „Praga i Kafka"; „Środkowoeuropejscy budowniczowie katedr" i „Praskie browary". Osobne, obszerniejsze informacje w ramkach wymieniają „Najpiękniejsze parki i ogrody", „Noclegi", „Wyżywienie". W tej ostatniej polecane, z ich adresami, charakterystyką, stronami internetowymi i godzinami otwarcia: restauracje, kawiarnie i cukiernie oraz piwiarnie. Autor pomija natomiast zupełnie bary szybkiej obsługi, z których również chętnie korzystają turyści.
W przypadku noclegów sugeruje różne obiekty. Od kempingów, poprzez akademiki, hostele oraz kwatery prywatne i pensjonaty, po hotele, głównie 3-4*. Nie znalazłem wśród nich jednak żadnego ze znanych i popularnych np. na Václavském námesti. Na końcu przewodnika znajduje się krótki Słowniczek z zasadami wymowy oraz Indeks. Wspomniałem na wstępie o brakach tego travelbooka. Zaliczam do nich przede wszystkim pominięcie w nim dwu przylegających do centrum dzielnic: Vinohrady i Žižkov. A przecież w pierwszej z nich znajduje się nie tylko popularna wieża TV, ale zwłaszcza jedna z budowli wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO.
Mam na myśli oczywiście neoklasycystyczny kościół p.w. Najświętszego Serca Pana na pl. Jerzego z Podiebrad, dzieło (1928-1932) Josipa Plečnka. Natomiast robotniczy Žižkov jest obecnie bardzo popularny ze względu na liczne małe i ciekawe lokale gastronomiczne, jak również pięknie odrestaurowane neorenesansowe (i w innych stylach) kamienice. Warto więc i o te dzielnice uzupełnić kolejne wydanie tego udanego przewodnika. Z niepełnych informacji jakie w nim znalazłem zwrócę uwagę na jedną.
W „Kalendarium dziejów Pragi i Czech" autor pod datą 6.07.1415 pisze: „Na stosie spalono Jana Husa, wielkiego ideologa reform kościelno – społecznych". Mniej wyrobiony czytelnik może sądzić, że miało to miejsce w Pradze. Husa spalono jednak w Konstancji (w Niemczech, nad Jeziorem Bodeńskim) do której przybył na sobór kościelny z „listem żelaznym" króla Węgier i Niemiec Zygmunta Luksemburskiego. Warto więc i tę informację uzupełnić w kolejnym wydaniu.

{gallery}19808{/gallery}

PRAGA. TRAVELBOOK. Autor: Aleksander Strojny. Przewodnik Bezdroży, Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2014, str. 175, cena 24,90 zł. ISBN 978-83-246-8564-6.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Bezdroża
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-246-8564-6
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2014-01-05
  • Ocena recenzji: 5
  • EAN: 9788324685646

a