środa, maj 15, 2024
Follow Us
środa, 14 styczeń 2015 00:00

Gmina Czarny Dunajec uzdrowiskiem? Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gmina Czarny Dunajec uzyskała decyzję Ministra Zdrowia potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. To dopiero początek drogi do powstania uzdrowiska. Bogate złoża leczniczej borowiny występują w obszarze Natura 2000.

Po ukazaniu się rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statutu obszaru ochrony uzdrowiskowej władze gminy Czarny Dunajec będą miały obowiązek wprowadzenia - do października 2016 roku - do studium i planu zagospodarowania przestrzennego tak zwanej strefy A obszaru uzdrowiskowego - planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, punkty obsługi kuracjuszy. Gmina będzie musiała również utworzyć obszar górniczy, na terenie którego będzie wydobywana lecznicza borowina, powołać zakład górniczy i stworzyć odpowiednie warunki dla inwestycji uzdrowiskowych. Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl.

Borowina lecznicza

Zawarte w niej kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Przetworzona laboratoryjnie jest surowcem do produkcji lekarstw i kosmetyków. W Polsce borowinę do celów leczniczych wykorzystano po raz pierwszy w 1858 roku.

Tatrzańskie torfowiska

W Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej znajdują się torfowiska, zwane inaczej puściznami. Rozciągają się one od Chyżnego przez Czarny Dunajec aż do Nowego Targu. Na 18 występujących tu torfowisk, 16 z nich to torfowiska wysokie. To największe i najcenniejsze tego typu obszary w Europie Środkowej. Największe z torfowisk to Puścizna Wielka. Takie złoża przyrastają w bardzo wolnym tempie – około 1-1,5 mm rocznie. Potrzeba zatem około 1000 lat, by warstwa powiększyła się o metr. Złoża mają zdolność gromadzenia ogromnych ilości wody, której waga może czterdziestokrotnie przewyższyć ciężar suchej masy. Więcej na: http://www.tatry4u.pl i http://obszary.natura2000.org.pl/index.php?s=obszar&id=146.

a