czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21291.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21291
niedziela, 21 czerwiec 2015 11:05

Dni Kultur w Chmielniku Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dni Kultur w Chmielniku Fot.: Grzegorz Micuła

Dni Kultur, będące kontynuacją Spotkań z Kulturą Żydowską, odbywają się w dniach 20-21 czerwca w Chmielniku  Wydarzenia sobotnie skupią się głównie w dawnej synagodze, która przeobrażona w Ośrodek Edukacyjno Muzealny „Świętokrzyski Sztetl" promuje kulturę dawnych polsko-żydowskich miasteczek, z kolei w niedzielę szkoły, zespoły taneczne czy ludowe przypomną wątki z kultury i literatury polskiej.

Wydarzenia sobotnie rozpocznie spektakl pt. „Zabawy" w wykonaniu Teatru CDN ... z Woli Jachowej, działającego od 1999 r. przy Zespole Szkół w Woli Jachowej.
Jego założycielem i koordynatorem jest Izabela Kaleta, nauczycielka języka polskiego, animatorka kultury oraz reżyser teatru dzieci i młodzieży. Teatr skupia uczniów szkoły, absolwentów oraz osoby dorosłe. Jednym z problemów stale obecnych w spektaklach Teatru CDN jest kultura i historia Żydów polskich. Przedstawienie Zabawy po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 2014 na scenie PWST we Wrocławiu. Pokaz w Chmielniku jest premierą w regionie.
O godz. 15 w sali teatralnej Domu Kultury w Chmielniku ruszają dwa równoległe projekty w synagodze i wokół synagogi: warsztat wycinanki żydowskiej Grzegorza Dudały – artysty ze Szczekocin (uliczki Chmielnika) oraz rozstrzygnięcie konkursu wojewódzkiego „Nasi sąsiedzi Żydzi". Wzięło w nim udział 41 uczniów ze szkół regionu.
W synagodze w tym dniu spotykają się także nauczyciele, edukatorzy, uczniowie, artyści i wszyscy zainteresowani postacią legendarnego malarza żydowskiego pochodzenia rodem ze Staszowa - Jesekiela Kirszenbauma Duvdivaniego. O godz. 15.30 rozpocznie się podsumowanie projektu edukacyjnego „Wędrująca wystawa Jesekiela Kirszenbauma Duvdivaniego oraz warsztaty „Świętokrzyski Chagall – Duvdivani".

{gallery}21291{/gallery}

Duvdivani (1900-1954) (Jesekiel Dawid Kirszenbaum) - polski malarz i karykaturzysta pochodzenia żydowskiego, urodzony w Staszowie na Kielecczyźnie.

Prezentowane reprodukcje Duvdivaniego to ekspresyjne ujęcia tematów związanych z historią i obyczajowością Żydów w Polsce i w Europie – czas i nastrój modlitwy, muzykowania, życia w sztetlu, przeżywania codzienności.
Duvdivani urodził się 15 sierpnia 1900 r. w Staszowie, a zmarł 1 sierpnia 1954 r. w Paryżu. W 1920 r. przybył do Niemiec, a trzy lata później rozpoczął studia w Bauchaus w Weimarze u Paula Klee oraz u Wasilija Kandinskiego. W 1933 r. wyemigrował do Paryża i przyłączył się do Ecole de Paris. Jesekiel Dawid Kirszenbaum przeżył wojnę i po jej zakończeniu powrócił do twórczości poświęconej w znacznej części ekspresjonistycznemu opisowi dziejów Zagłady.
Artystycznym wydarzeniem będzie koncert barda z Wrocławia – Jacka
Telusa: muzyka, poety i kompozytora. Telus to autor ok. 30 albumów płytowych, laureat wielu nagród i wyróżnień, uczestnik wielu krajowych i zagranicznych festiwali, wykonawca niezliczonych koncertów. Od kilku lat pod honorowym patronatem MKiDN prowadzi projekt: „Poczet Poetów Polskich"

Zaśpiewa on utwory Szymborskiej i Miłosza, Jastruna, Leśmiana, Tuwima, Mieczysławy Buczkówny, zaprezentuje także fragment programu: "Ballada o polskich poetach żydowskich".

;

Koncert JackaTelusa będzie połączony z promocją książki „Wrota niebios" Ryszarda Biskupa – dziennikarza, publicysty, podróżnika, fotografika i miłośnika kultury żydowskiej.

Sobotnie spotkanie w synagodze zakończy Konkurs Piosenki Żydowskiej, natomiast na chmielnickim rynku o godz. 19. 30 rozpocznie się koncert znanej z telewizyjnego programu „Bitwa na głosy" - chmielniczanki Patrycji Michalskiej, która zaśpiewała w drużynie Andrzeja Piasecznego.

W niedzielę 21 czerwca – w kościele parafialnym uroczysta Msza św. za zmarłych i żyjących mieszkańców gminy Chmielnik, a przy synagodze – rodzinna gra planszowa „Od sztetla do sztetla", tzw. żywy obraz, questing przypominający polsko – żydowskie tradycje Chmielnika, dla chętnych warsztaty fotograficzne (partner UJK).

Od godz. 15 na chmielnickim rynku ruszają obchody Dnia Kultury Polskiej - będzie tanecznie i gwarnie.
Uczniowie zaprezentują się w programach: „Pokochać Pana Tadeusza – Mickiewicz dla kultury polskiej" (Gimnazjum im. gen. K. Tańskiego w Chmielniku) , „Stefan Żeromski – zwykły człowiek, niezwykły wirtuoz słowa'' (Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Chmielniku), „Z nieznanego świata" – adaptacja opowiadania J.L. Pereca w tłumaczeniu Samuela Wołkowicza (Zespół Szkół Nr 3 w Chmielniku). Zatańczy „Kamena", pokażą się zespoły ludowe, orkiestra dęta, mażoretki.
O godz. 18.00 rozpocznie się koncert zespołu ,,Chmielnikers'' (promocja nowej płyty pt. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste''), o godz. 20.00- koncert zespołu BACIARY

Stoiska z pamiątkami, m.in. ze starociami, minerałami i kamieniami, biżuterią i wiejskimi przysmakami, Fotolimuzyny, prezentacja kół gospodyń wiejskich, warsztaty wyplatania koszy i garncarstwa, LGD Białe Ługi, OSM Chmielnik oraz wystawy rzeźby i malarstwa (Maria Jasińska, Leszek Wawrzyk, Zbigniew Kasperek) dopełnią atmosfery Dni Kultur.

a