sobota, maj 11, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21308.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21308
poniedziałek, 22 czerwiec 2015 14:31

Druskienniki w Globtroterze Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Druskienniki w Globtroterze Fot.: Grzegorz Micuła

Po niedawnej wizycie studyjnej naszych dziennikarzy w Druskiennikach, tym razem na spotkaniu naszego Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter gościła Anna Kaciun szefowa promocji Centrum Informacji Turystycznej w Druskiennikach na Litwie z ciekawą przezentacją tego znanego uzdrowiska.

Opowiadała o największych atrakcjach Druskiennik, słynnym Aquaparku i całorocznym stoku narciarskim, walorach druskiennickich wód leczniczych i borowiny oraz o planowanym na jesień tego roku uruchomieniu kolejki linowej ponad Niemnem, a także o nowym hotelu przy aquaparku.
O walorach Druskiennik opowiadał także nasz senior, redaktor Cezary Rudziński znakomity znawca zwłaszcza krajów leżących na wschód od Polski. Duże zainteresowanie wywołała zwłaszcza jego ilustrowana zdjęciami relacja z bicia rekordu Guinnessa z pieczenia największego sękacza na świecie. Do jego produkcji zużyto 1700 jaj, 64 kg mąki, 48 kg cukru, 45 kg masła I 29 litrów śmietany. W specjalnie wybudowanym piecu opalanym drewnem brzozowym upieczono gigantycznego sękacza o długości 3 m 72 cm.
Druskienniki, kurort położony niedaleko granicy białoruskiej, pięknie położony na wysokim brzegu Niemna otoczony żywicznymi lasami Puszczy Dajnowskiej porastającymi morenowe pagórki z uroczymi jeziorkami. Nie ma tu przemysłu stąd powietrze jest bardzo czyste.
Atrakcją tego miasta-ogrodu jest rozległy park zdrojowy rozciągający się od brzegów Niemna do głównej ulicy uzdrowiska M.K. Čiurlionisa i jeziora Druskonia. Kuracjusze spacerują promenadą wzdłuż rzeki od imponującego zakładu przyrodoleczniczego koło przystani statków spacerowych i dalej do ujścia rzeczki Rotniczanki gdzie stała willa Marszałka Piłsudskiego, który lubił tu wypoczywać i wiele zrobił dla tego kurortu. W parku stoi pomnik Mikołaja Èiurlionisa, litewskiego malarza i kompozytora, fontanny z wodą mineralną zabytkowa cerkiewka i neogotycki kościół katolicki z czerwonej cegły. W stojących przy deptaku kramach można kupić wyroby z bursztynu i drewna oraz ciekawą czarną ceramikę.
Nazwa uzdrowiska wzięła się od litewskiej nazwy soli - druska. Miejscowe źródła są bowiem mocno zasolone i dawniej warzono z nich sól.
Druskienickie wody mineralne pije się lub używa ich do kąpieli. Podobnie jak wydobywana w okolicy borowina służą one do leczenia chorób skóry i układu oddechowego (astma), chorób serca i układu krążenia, zaburzenia przemiany materii (otyłość i cukrzyca) oraz układu trawiennego a także choroby kobiece.
Chętni mogą wypożyczyć rower i pojeździć po niezbyt trudnych, malowniczych trasach rowerowych m.in. do pobliskiej Rotnicy gdzie na przykościelnym cmentarzy pochowany jest przyjaciel Adama Mickiewicza Jan Czeczott, do Muzeum lasu „Girios aidas" lub do odległego o 9 km parku Grutas gdzie można obejrzeć ponad 50 pomników komunistycznych z czasów radzieckich.
Każdego roku odbywa się tu Republikański Festiwal Muzyki Organowej oraz festiwal poezji „Druskiennicka Jesień". W końcu sierpnia najwytrwalsi tancerze spotykają się na tradycyjnym maratonie tanecznym.

{gallery}21308{/gallery}

Najbliższe imprezy:
23 czerwca - Noc Świętojańska (Kupały)
Na Litwie od 2005 roku jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu w Druskiennikach sa organizowane imprezy plenerowe, na których wyrabia się tradycyjne symbole święta, takie jak świece i wianki. Wieczorem odbywają się obrzędy starożytnych Bałtów, wróżby, składanie ofiar, przemarsz z pochodniami nad jezioro Druskonis. Zakończeniem święta jest ceremonia puszczania wianków i palenia ogniska o północy.

27 czerwca - Dzień Borowiny
Borowina lecznicza jest jednym z trzech podstawowych czynników uzdrowiskowych (woda mineralna, borowina i klimat). Święto Borowiny jest obchodzone na dużym boisku wyłożonym błotem przy budynku Centrum Informacji Turystycznej. Na boisku są wykonywane konkursy, zabawy i gry sportowe, m.in. zapasy, przenoszenie kobiety przez błoto, piłka nożna, tworzenie dzieł sztuki z błota, koronacja "króla" i "królowej" błota, itd. Uczestnicy korzystają jednocześnie z kosmetycznych i leczniczych właściwości borowiny. Zawsze jest dużo chętnych.

22-23 sierpnia - Festiwal folkloru regionu Dainawa.
Dainawa - południowa część Litwy, niewielki teren etnograficzny Litwy, obejmujący również Druskienniki. Nazwa Dainawa pochodzi z XIII - XIV w. Polski odpowiednik tej nazwy to Jaćwież – ziemie zajmowane do ok. XIII wieku przez bałtyjskie plemię Jaćwingów. Synonimem Dainawy na Litwie jest obecnie jest Dzukija, jeden z 4 regionów kraju.
Festiwal odbywa się co roku. Biorą w nim udział zespoły narodowe ze wszystkich regionów Litwy oraz z Łotwy i Białorusi. W ciągu dwóch festiwalowych dni uczestnicy prezentują umiejętności muzyczne, wokalne i taneczne wykonując tradycyjne utwory, charakterystyczne dla swojego regionu.

W tym roku mija 140 rocznica urodzin Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa litewskiego malarza i kompozytora. Główne obchody w tym liczne koncerty odbywać się będą od 5 lipca do 22 września 2015 roku.

a