wtorek, maj 14, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22081.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22081
środa, 23 wrzesień 2015 12:57

Atrakcje Spały Wyróżniony

Napisane przez Andrzej Ratajczyk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Atrakcje Spały fot.ARatajczyk

Położona nad rzeką Pilicą, pośród sosnowych lasów, Spała oferuje turystom wiele atrakcji. I to nie tylko przyrodniczych.

Miejscowość licząca obecnie ok. 450 mieszkańców ma bardzo ciekawą historię. Przez kilkadziesiąt lat Spała słynęła jako myśliwska rezydencja carów Rosji. Na polowaniach bywali tu carowie Aleksander III oraz Mikołaj II. Podczas I wojny światowej Spała była świadkiem ciężkich walk na froncie niemiecko-rosyjskim. Natomiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Spała stała się oficjalną rezydencją marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego.

Dzisiaj Spała znana jest przede wszystkim jako znakomite miejsce do wypoczynku oraz ośrodek przygotowań sportowców. Wielu turystów przyciąga też organizowany tu cyklicznie Jarmark Spalski. Ale atrakcji w Spale i okolicach jest znacznie więcej, o czym mogli przekonać się dziennikarze z klubu SDP „Globtroter"", uczestniczący w wizycie studyjnej, zorganizowanej przez spalską Lokalną Organizacje Turystyczną, przy wsparciu władz gminy Inowłódz.

W programie wizyty były m. in. spływ kajakowy Pilicą, uczestnictwo w Jarmarku Spalskim, wycieczka do bunkru kolejowego z 1940 r. w Konewce. Ale chyba najciekawszym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Zamek ten, budowany w latach 1387 – 1390, był placówką obronną na granicy z ówczesnym Księstwem Mazowieckim, a zarazem stanowił ochronę brodu przez Pilicę i komory celnej na ważnym szlaku handlowym. Warownia miała wielu właścicieli. Do najbardziej znamienitych zaliczyć można króla Władysława Jagiełłę, który wykupił zamek z zastawu, sfinansował jego rozbudowę i gościł w nim co najmniej 6 razy. Zamek rozbudowywany i przebudowywany funkcjonował do 1657 r kiedy to został wysadzony przez wycofujących się z Polski Szwedów. Rozwalone mury stały się miejscem pozyskiwania budulca na inne obiekty. Na szczęście w ostatnich latach zakonserwowano i utrwalono ruiny zamku wpisanego do rejestru zabytków. A także częściowo zrekonstruowano i odbudowano niektóre pomieszczenia, m.in. wieżę. Dzisiaj to duża atrakcja turystyczna.

Jest szansa, że w najbliższym czasie atrakcji turystycznych w Spale przybędzie. Jak poinformował prezes spalskiego LOT dr Michał Słoniewski, władze gminy Inowłódz dostrzegły potencjał Spały i zaczęły traktować inwestowanie w nią jako swoiste „koło napędowe" rozwoju gospodarczego gminy. Inwestycje dotyczą też infrastruktury turystycznej. Przykładem nowych inicjatyw są plany zagospodarowania stawów z elektrownia wodną i placu w centrum Spały. W planach jest też budowa szutrowej ścieżki rowerowej wzdłuż Pilicy, łączącej Inowłódz ze Spałą.

{gallery}22081{/gallery}

a