wtorek, maj 14, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22737.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22737
wtorek, 22 grudzień 2015 15:00

Na narty w Słowackie Tatry Wyróżniony

Napisane przez Alicja Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na narty w Słowackie Tatry Fot.: Alicja Micuła

Podczas inauguracyjnego lotu na trasie Warszawa – Poprad już po 43 minutach od startu z Lotniska Chopina w Warszawie wysiadaliśmy w Popradzie. Stąd jest już blisko do słowackich stoków narciarskich czy termalnych basenów. Loty te - realizowane zimą przez AirBaltic - rozpoczęły się 15 grudnia 2015.

Na pokład samolotu sprzęt narciarski można zabrać gratis (https://www.airbaltic.com). Kilku chwil od wyjścia z lotniska można korzystać z atrakcji popradzkiego AquaCity.

Podczas krótkiego pobytu na Słowacji udało się nam odwiedzić cztery narciarskie ośrodki, wzbogaconą o nowe sauny i baseny Tatralandię, zajrzeć na Świąteczny Jarmark w Popradzie, podziwiać ośnieżone szczyty Tatr z okien Hotelu Kempinski (http://www.kempinski.com), pojeździć na nartach w każdym z ośrodków, delektować się niezliczoną ilość razy Tatratea, zjeść mnóstwo bryndzowych haluszków, pirochów (pierogów) i innych smakowitości, popijanych piwem Złoty Bażant.

Pierwszym z ośrodków narciarskich była Tatrzańska Łomnica (http://www.vt.sk/pl), z najdłuższą i najwyżej położoną trasę narciarską na Słowacji. Dla narciarzy otwarta jest na razie trasa dolna, ale nie brakowało śmiałków wjeżdżajacych czy wchodzących najwyżej jak się da i zjeżdżających ze stromych zboczy. W pobliskim Starym Smokowcu wjazd na Hrebienok, na wysokość 1 272 m n.p.m., umożliwia naziemna kolej. Podczas wizyty w Tatrach Wysokich wjeżdżała nią angielska królowa Elżbieta II. Przejazd trwa 7 minut i pokonuje różnicę wysokości 255 m n.p.m. Z Hrebienka prowadzi 2,5 km długości sankostrada - jeszcze nieczynna, za to na górze można podziwiać Big Bena, krzywą wieżę i obejrzeć lodową kaplicę na Hrebienku, która cieszy się ogromnym powodzeniem jako miejsce na ślub lub chrzest.

Kolejnym był ośrodek Chopok-Jasna (http://www.jasna.sk) - największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji - który otrzymał w Kitzbühel w Austrii prestiżowe wyróżnienie World Ski Awards w kategorii Najlepsze słowackie ośrodki narciarskie za rok 2015. Zasłużenie trafił do grona 24 najlepszych światowych ośrodków narciarskich. Po północnych i południowych stokach Chopoka można zjeżdżać na 49 km idealnie przygotowanych trasach o różnym stopniu trudności. Trasy sprawią przyjemność zarówno początkującym - Biela Púť, rodzinom z dziećmi czy zaawansowanym narciarzom. Właśnie pod Chopokiem - po latach przerwy - 5 i 6 marca 2016 roku odbędą się zawody w dyscyplinach alpejskich – slalomie gigancie i slalomie w kategorii kobiet. Będzie to największa zimowa impreza sezonu na stokach Chopoka.
Zdecydowanie najbardziej mroźno i śnieżnie było w ośrodku Strbske Pleso – (http://www.vt.sk/pl), a dodatkową przyjemnością w przepięknie położonym pięciogwiazdkowym Grand Hotelu Kempinski High Tatras są bez wątpienia najwyższej klasy basen, sauny i SPA.
Na naukę jazdy na nartach znawcy polecają bardziej kameralną Orawę, np. ośrodki Dolny Kubin czy Zuberec - Roháče – Spálená (http://www.tatrawest.sk). Wjeżdżaliśmy tam nową ekspresową 6-osobową, podgrzewaną kanapą w ośrodku Rohacze - Spalona Dolina z fanem tegoż ośrodka, który przed 15. laty tu właśnie zaczynał naukę jazdy na nartach. Dolinie pozostał wierny do dziś.
Pomysłem na czas wolny może być położony 3 km od Zuberca, świetnie prowadzony skansen Muzeum Wsi Orawskiej (http://www.muzeum.zuberec.sk/), z działającym przy nim zespołem folklorystycznym "BRESTOVÁ" rodziny Janoštínovcov. Nieopodal skansenu znajduje się wejście do niedawno odkrytej jaskini Brestovská, która zostanie otwarta w połowie 2016 roku..
Zniżki czy oferty skipasów na Słowacji są różne dla określonych grup wiekowych. Warto skorzystać z tzw. Sprytnego Karnetu, który uprawnia do korzystania z usług świadczonych w poszczególnych ośrodkach narciarskich zarządzanych przez spółkę TMR, w ośrodku narciarskim Štrbské Pleso lub w ośrodku Skiareal Špindlerův Mlýn oraz w Aquaparku Tatralandia i GINO Paradise Bešeňová (www.gopass.sk). Aplikacja umożliwia także śledzenie liczby kilometrów przejechanych na nartach i udział w konkursach SkiChallenge.

{gallery}22737{/gallery}
Świetnym rozwiązaniem są wieczorne atrakcje w aquaparkach, czy termalnych wodach. Z ośrodka Jasná można się znaleźć w odnowionej, krytej hali Tropical Paradise w Tatralandii w 15 minut drogi samochodem lub skibusem. Dach ze specjalnego tworzywa przepuszczającego promieniowanie słoneczne umozliwia opalanie się bez wychodzenia na zewnątrz.

Poza hotelami jest również na Słowacji duży wybór pensjonatów i knajpek, gdzie można dobrze i całkiem niedrogo zjeść. Polecam znakomite jedzenie w pensjonacie Cin Cin w Popradzie (http://www.cincin.sk/) lub w Kolibie Josu w Zubercu (http://kolibajosu.sk).

Słowację z Polską łączy też kursujący od 18 grudnia 2015 na trasie Tatralandia Liptovský Mikuláš - Warszawa autobus firmy Polonus (http://pkspolonus.pl). Można wsiąść do niego prawie wprost z saun i basenów Tatralandii. Jeśli mgła uniemożliwia start samolotu, autobus może być jedynym ratunkiem.

Wyjazd na Słowację w dniach 15-19 grudnia 2015 zrealizowany został na zaproszenie Jána Bošnoviča Dyrektora Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.
Więcej na: www.slovakia.travel.

a